Edycja 2024

YOLANTA NIKT – „Martwa naturka z ceramicznym kotem”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Yolanta Nikt
Tytuł:
„Martwa naturka z ceramicznym kotem”
Technika:
Olej, płótno
Rozmiar:
60 cm x 50 cm
Rok powstania:
2019
Pochodzenie:
Dar od Artystki

YOLANTA NIKT (ur. 1961, Wrocław)

Artystka maluje poza aktualnymi modami. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym i rysunkiem. Pisze także krótkie teksty (wiersze), które niekiedy umieszcza na swoich obrazach. Poszukuje metafor, przenikania kolorowych, malarskich światów.

Studiowała malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom otrzymała w 1988 roku w pracowni prof. Józefa Hałasa.
W latach 1988-1989 była stypendystką Ministra Kultury.

Początkowo pretekstem do malowania obrazów były „rzeźbiarskie byty”, organizmy napotykane we wnętrzach. Następnie, tematy autobiograficzne o charakterze narracyjnym, pokazujące życie i codzienność.

Powstała także duża seria autoportretów z ulubionymi i ważnymi artystami, którym oddawała hołd oraz proste „Martwe, żywe naturki”, przedstawiające w swobodny sposób przedmioty i rośliny zaczerpnięte z natury. Różne zgeometryzowane formy są sprowadzane do pewnych schematów i znaków malarskich. Czasem odrealnione, zahaczają o surrealizm czy nawet abstrakcję. Dzbanki, butelki na obrazach, są pozbawione logicznej perspektywy i grawitacji. Nakładane płasko w żywych kolorach.

Prace Artystki znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Artyści i prace 2024