Edycja 2024

KAMA KUIK – „Antek niebieski”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Kama Kuik
Tytuł:
„Antek niebieski”
Technika:
Tempera, tektura
Rozmiar:
80 cm x 69 cm
Rok powstania:
2002
Pochodzenie:
Dar od Artystki

KAMA KUIK

Maluje twarze i spojrzenia.

W 2002 roku uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Leśnika na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz uczestniczyła w kursie podwyższenia kwalifikacji w Akademii Steglitza w Petersburgu w roku 2015.

Od 2005-2010 roku przy Fredry 12 w Poznaniu prowadziła autorską Pracownię Spotkań Porterowych „Paśnik Kamy”, gdzie m.in. powstała seria portretów znanych muzyków.

Od 2010 roku tworzy w intymnej pracowni na poddaszu przy Ślusarskiej 14 w Poznaniu tzw. „Portreciarni”, dokąd zaprasza na malarskie spotkania portretowe, a także realizuje projekty malarskie i edukacyjne.

Prowadzi warsztaty plastyczne wg autorskich programów.

O swojej twórczości mówi: „Do malowania potrzeba mi farb, pędzli i… człowieka. To twarze są powodem malarstwa. Oblicza ludzi naznaczam barwami i kreskami, które notuję najuważniej jak potrafię. Decydujący jest bowiem wspólny czas. To on stanowi inspirację, źródło. Potem już tylko uważność i kunszt.

Jak napisałam na początku malarskiej drogi: Lubię ten rodzaj skupienia, kiedy model i ja patrzymy sobie w oczy. Nawiązanie jakiejś przedziwnej więzi. Czasem rozmowa, czasem cisza. Czasem, ktoś jest zamyślony i odwraca spojrzenie. Patrzy z „mimo mnie”, a ja mogę poczuć jego oddalenie. Ale najbardziej lubię to spotkanie dwóch par oczu. Zawsze więcej o sobie wiemy po takim spotkaniu. Otwarte nowe światy. Nowe ludzkie pejzaże.
Ta intymność i jednocześnie pełna swobody przestrzeń spotkania nadaje sens powstającym wciąż na nowo i nowo – portretom-pejzażom. Bo malowane oblicza nazywam pejzażami ludzkich wnętrz…”.

Artyści i prace 2024