Edycja 2024

MIROSŁAW PAWŁOWSKI – „Camouflage”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Mirosław Pawłowski
Tytuł:
„Camouflage”
Technika:
Druk UV, papier, 2/10
Rozmiar:
50 cm x 70 cm
Rok powstania:
2023
Pochodzenie:
Dar od Artysty

MIROSŁAW PAWŁOWSKI (ur. 1957, Drezdenko)

Należy do najbardziej znaczących postaci na scenie polskiej grafiki.

W latach 1976-1981 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1984 roku otrzymał stypendium zagraniczne PWSSP im. M. Dokowicz za najlepszy dyplom w roku 1981.

Jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie prowadzi pracownie Serigrafii.

Wokół tego obszaru koncentrują się również jego zainteresowania w kwestii wypowiedzi artystycznej. Jest przede wszystkim artystą, i to artystą nieustannie poszukującym, czerpiącym formalne i ideowe inspiracje z nowych technologii rejestracji i przetwarzania obrazu cyfrowego, które czyni przedmiotem swoich artystycznych eksperymentów.

Tematem jego prac jest niezmiennie człowiek „portretowany” według niejednorodnego, bo zmieniającego się klucza konwencji. Artysta metaforyzuje ten fenomen percepcji, budując wokół „wizerunku” wielowarstwowe znaczenia, których źródła za każdym razem są interesującym komentarzem współczesności.

Na obraz jego aktywności składa się zarówno jego działalność graficzna, jak i wiele podejmowanych działań oraz przedsięwzięć, mających na celu wspieranie rozwoju tej dyscypliny w naszym kraju.

Jest współpomysłodawcą i organizatorem prestiżowego Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, członkiem wielu stowarzyszeń oraz jury międzynarodowych i krajowych przeglądów grafiki.

Artyści i prace 2024