Edycja 2024

TOMASZ GÓRNICKI (RZEŻBA), NORBERT PIWOWARCZYK (FOTOGRAFIA) – “Me and myself z cyklu fotografii Burn to the bone”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Tomasz Górmicki, Norbert Piwowarczyk
Tytuł:
“Me and myself z cyklu fotografii Burn to the bone”
Technika:
Wydruk, papier, 1/10
Rozmiar:
72 cm x 82 cm
Rok powstania:
2023
Pochodzenie:
Dar od Artystów, przy wsparciu Galerii SZOKART

TOMASZ GÓRNICKI (ur. 1986, Warszawa)

Jest jednym z najbardziej uzdolnionych rzeźbiarzy młodego pokolenia, który za pomocą swojej sztuki krytycznie przygląda się otaczającej go rzeczywistości.

Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Janusza Antoniego Pastwy.

W swojej twórczości Artysta płynnie łączy warsztatową perfekcję oraz klasyczne inspiracje. Nierzadko podejmuje odważny dialog ze sztuką sakralną oraz malarstwem wielkich mistrzów. Sięga zarówno po monumentalną skalę, jak i tworzy małe, intymne formy, inspirowane codziennymi sytuacjami.

Artysta zasłynął z „partyzanckiego” podejścia do sztuki i rzeźb, pojawiających się bez ostrzeżenia w miejskiej przestrzeni, tak by niespodziewanie móc z niej zniknąć i pojawić się w innym miejscu. To, co charakteryzuje jego twórczość, to liczne odwołania do sfery emocjonalnej. Niezależnie od techniki, w jakiej aktualnie tworzy, a rzeźbi między innymi w kamieniu, stali, betonie czy w brązie, wykuwa on różne stany ducha człowieka, będące także odzwierciedleniem jego własnej, bieżącej kondycji. Przyznaje, że wykonywane przez niego rzeźby są próbą konfrontacji z własnymi demonami. Ilustrują wewnętrzny konflikt oraz stan nieprzerwanej walki.
Inspirują i absorbują go pojęcia takie jak samotność, wyobcowanie, poczucie straty, które wprost wybrzmiewają z jego prac.

NORBERT PIWOWARCZYK (ur. 1975, Warszawa)

Fotograf, historyk sztuki oraz dziennikarz. Wykonuje zdjęcia architektury, reklamowe i produktowe. Specjalizuje się w fotografii biżuterii.

„W fotografii makro interesuje mnie poszukiwanie kadrów, detali, perspektyw, z których przedmioty nie są zazwyczaj oglądane. Te poszukiwania przenoszę też na większą skalę i stosuję w fotografii architektury.
Lubię fotografować biżuterię czy produkty w swoim studio, jednak z przyjemnością realizuję też prace wymagające wyjścia na zewnątrz, kontaktu z ludźmi. Możliwość fotografowania szerokich planów jest miłą odmianą po godzinach spędzonych na wnikliwym analizowaniu drobnych szczegółów”.

Artyści i prace 2024