Edycja 2024

PIOTR SZEMIŃSKI – Bez tytułu

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Piotr Szemiński
Tytuł:
Bez tytułu
Technika:
Tempera kazeinowo-olejna, olej, płótno
Rozmiar:
155 cm x 155 cm
Rok powstania:
1980-1982
Pochodzenie:
Dar od Wojciecha Fibaka

PIOTR SZEMIŃSKI (ur. 1949, Warszawa)

Artysta malarz, wykładowca, doradca i ekspert dawnego malarstwa.

W latach 1968-1974 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Stefana Gierowskiego.

W 1974 roku wraz z innymi malarzami związanymi z pracownią Stefana Gierowskiego m.in.: Marianem Czaplą i Krzysztofem Wachowiakiem zainicjował działalność arcyważnej dla polskiego malarstwa współczesnego grupy Symplex S4, koncentrującej się na koloryzmie i unizmie, podążając tym samym za myślą artystyczną Władysława Strzemińskiego.
W przekonaniu Symplexu S4 zagrożenie dla istnienia malarstwa stwarzała ideologia komunistyczna, ale również aktywny konceptualizm, negujący wartości czysto malarskie i plastyczne.

W 1979 roku prace tego Artysty były prezentowane na prestiżowych targach sztuki w Bazylei (Art Basel). W 1982 roku Artysta wyjechał na stałe do Francji i osiedlił się w Paryżu. Brał udział w dwóch wystawach indywidualnych. Dodatkowo, prowadził wykłady w ramach Ecole du Louvre oraz pełnił funkcję Chargé d’études w Dyrekcji Generalnej Muzeów Francji

Ostatnie jego prace mają formę plików informatycznych, w których na barwnych podłożach, trójwymiarowe elementy współistnieją z cieniami (własnymi i rzuconymi) oraz elementami malowanymi.

Artyści i prace 2024