Edycja 2024

DAMIAN (CZARNOBYL) TERLECKI – „DeNoise”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Damian (Czarnobyl) Terlecki
Tytuł:
„DeNoise”
Technika:
Szablon, farba w aerozolu, papier Munken
Rozmiar:
71,5 cm x 51 cm
Rok powstania:
2024
Pochodzenie:
Dar od Artysty, przy wsparciu Galerii SZOKART

DAMIAN (CZARNOBYL) TERLECKI (ur. 1974)

Jest bardzo utalentowanym polskim wzornikiem, mieszkającym i pracującym w Berlinie od 1993 roku. Już w latach 80., pozostając pod wpływem subkultury punk-industrial i ideologii DIY, tworzył pierwsze prace uliczne w technice jednowarstwowego graffiti szablonowego.
W ciągu następnych dekad doskonalił ten sposób malowania.
Obecnie specjalizuje się̨ w przejmujących obrazach, balansujących pomiędzy fotorealizmem i surrealizmem, tworzonych przy pomocy wielowarstwowych, ręcznie wycinanych szablonów i farb w sprayu.

W swojej estetyce niezwykle precyzyjnie operuje ostrością̨ linii i warstwowością̨ faktur, budując przekaz, który niepokoi i na długo zapada w pamięć́. Jego oszczędne kolorystycznie, zwykle cechujące się̨ czarną dominantą portrety nie są̨ zwykłymi wizerunkami, ale sięgają̨ duszy i charakteru portretowanych postaci.
Fascynacja różnorodnością świata, meandrami ludzkiej psychiki, fizycznymi niedoskonałościami i punkrockowa skłonność́ Artysty do nieustannej prowokacji skutkują̨ dziełami wywołującymi u odbiorców silne, często zaskakujące ich samych doznania.

Artyści i prace 2024