Edycja 2024

JAN BERDYSZAK – „Passe-Par-Tout Ciemności”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Jan Berdyszak
Tytuł:
„Passe-Par-Tout Ciemności”
Technika:
Akryl, deska
Rozmiar:
20 cm x 64 cm
Rok powstania:
1992
Pochodzenie:
Dar od Rodziny Artysty

JAN BERDYSZAK (1934 Zawory-2014 Poznań)

Wybitny rzeźbiarz, malarz, grafik, scenograf, teoretyk sztuki, filozof, pedagog.

Pierwszymi nauczycielami byli Józef Berdyszak – ojciec, rzeźbiarz i prof. Jan Wroniecki – grafik, malarz. Studia artystyczne odbył w latach 1952-1958 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, które ukończył dyplomem z zakresu rzeźby u prof. Bazylego Wójtowicza.

Z uczelnią tą był związany od 1965 roku. Prace powstałe w okresie studiów oraz współpraca z teatrami poznańskimi zapoczątkowały wszystkie charakterystyczne nurty twórczości Artysty.

Do najważniejszych cykli malarskich należą ,,Koła podwójne”, ,,Obszary koncentrujące”, ,,Passe par tout” – realizowany w formie obiektów, instalacji, grafik. Obiekty powtarzające formę oprawy ryciny, lecz z pustym otworem eksponującym otoczenie – czy ostatni cykl ,,Reszty reszt”.

Instalacje i rzeźby, które realizował były od samego początku stawianiem pytań o cechy tego świata i ich fenomen jak gęstość, rozciągliwość, przezroczystość czy ciemność, a także byt przestrzeni. Tworząc modele takie jak triada, pokazująca byt przestrzeni z 1972 roku, zajmował się refleksją nad jego istnieniem i licznymi kontekstami od racjonalnych po skrajnie metafizyczne.

Swoje prace prezentował w wielu ważnych miejscach na świecie. Obrazy, rysunki, grafiki i rzeźby znajdują się w wielu ważnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Artyści i prace 2024