Edycja 2024

MIKLÓS NẺMETH – „Po kąpieli”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Miklós Németh
Tytuł:
„Po kąpieli”
Technika:
Olej, karton
Rozmiar:
84 cm x 59 cm
Rok powstania:
1967
Pochodzenie:
Dar od Galerii ART│YKWARIAT

MIKLÓS NẺMETH (1934 Budapeszt-2012 Budapeszt)

Przedstawiciel trendu fowistycznego, Pozostawał pod silnym wpływem malarstwa ekspresjonistycznego.

W latach 1950-1954 studiował w Akademii Sztuki Ödöna Marffy’ego, który należał do Julian Academy w Paryżu. Typowe dla grupy malarzy z Akademii Julijskich są silne, modernistyczne kolory.

Jego obrazy – pejzaże, akty i portrety – są gestykulacyjne i organiczne, a jednocześnie oscylują między przedstawieniem a abstrakcją. Dostrzegamy w nich ostro zarysowane formy i graficzne, linearne kompozycje. Artysta zalicza się do tych malarzy, których interesuje uchwycenie chwili, wrażenia, ulotnej emocji, która towarzyszy patrzącemu.
Środkiem przekazu tych odczuć stają się głównie barwy, którymi się posługuje. Niezwykle sugestywne, ostre, zwracające na siebie uwagę, nadające dziełom silną strukturę. Artysta pozwala, aby inspirowały go „kolory stygnącej lawy, pochodzącej z erupcji wulkanu”. Stąd nazywany jest „Malarzem Wulkanu”.

GALERIA ART|YKWARIAT

Ideą galerii jest odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na sztukę europejską, dotąd trudno osiągalną na polskim rynku.
Celem Artykwariatu jest szeroko pojęta promocja oraz sprzedaż malarstwa i sztuki użytkowej, pochodzących głównie z XIX i z początku XX wieku, między innymi z Francji, Niemiec, Niderlandów, Anglii, a także z Polski.

Popularyzowanie przez Artykwariat sztuki zachodnioeuropejskiej na gruncie polskim, można zaliczyć do działania pionierskiego, dotąd niespotykanego na wewnętrznym rynku.

Artyści i prace 2024