Edycja 2024

IRENEUSZ SZCZĘCH – “Zdzisław – In memory of Zdzisław Beksiński”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Ireneusz Szczęch
Tytuł:
“Zdzisław - In memory of Zdzisław Beksiński”
Technika:
Olej, płótno
Rozmiar:
100 cm x 100 cm
Rok powstania:
2018
Pochodzenie:
Dar od Artysty

IRENEUSZ SZCZĘCH (ur. 1962, Wągrowiec)

Uprawia rysunek, malarstwo sztalugowe, grafikę użytkową i grafikę wydawniczą.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1984-1989, ponadto wzornictwo przemysłowe na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego oraz grafikę użytkową w pracowni prof. Waldemara Świerzego na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby.

W 1990 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w zakresie wzornictwa przemysłowego w pracowni prof. Rajmunda Hałasa.
W latach 1991-1993 pracował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu jako asystent, w pracowni projektowania produktu u prof. Jadwigi Filipiak.

W swoim figuratywnym malarstwie olejnym stara się uzyskać nastrój niepokojącego spokoju oraz egzystencjalnej refleksji, poprzez próbę zawarcia w tym malarstwie odrobiny symboliki, metafory, persyflażu i surrealizmu.

Artysta bierze udział w wystawach Związku Polskich Artystów Plastyków, uczestniczy w plenerach i sympozjach artystycznych w kraju i za granicą, współpracuje również z galeriami z Niemiec, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Holandii i Stanach Zjednoczonych.

Artysta o obiekcie przekazanym na tegoroczną aukcję.

Obraz jest swobodną kopią ostatniego dzieła Zdzisława Beksińskiego, które pozostało w pracowni na sztaludze.
Dla upamiętnienia wizerunku genialnego malarza, na tej dziwnej powierzchni, przypominającej skorodowaną blachę, postanowiłem umieścić wizerunek Pana Zdzisława – wszak tylko w Polsce istniał zwyczaj malowania portretów na blasze.

Artyści i prace 2024