Edycja 2024

WIESŁAW KORONOWSKI – Statuetka Pawła Edmunda Strzeleckiego

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Wiesław Koronowski
Tytuł:
Statuetka Pawła Edmunda Strzeleckiego
Technika:
Brąz patynowany – edycja limitowana nr 3
Rozmiar:
24 cm × 10 cm x 10 cm
Rok powstania:
2022
Pochodzenie:
Dar od grupy tenisistów z aukcji WOŚP

WIESŁAW KORONOWSKI (ur. 1965)

Rzeźbiarz, wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, kierownik III Pracowni Rzeźby i Otoczenia – STUDYJNA. Twórca rozmaitych działań plastycznych oraz licznych realizacji pomnikowych.
Inicjator powołania do życia Brygady Pigmaliona oraz ogólnopolskiego Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. Józefa Kopczyńskiego. Zainteresowany przede wszystkim rzeźbą figuratywną i próbujący zainteresować szeroką publiczność problemami dotyczącymi różnych aspektów pracy nad taką formą rzeźby. Zrealizował siedemnaście happeningów rzeźbiarskich.

W dorobku artysty znajduje się około stu medali, tablic oraz statuetek, dziewięciu pomników, w tym czterech na terenie Poznania oraz wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Laureat kilku konkursów ogólnopolskich.

STATUETKA PAWEŁ EDMUND STRZELECKI

Rzeźba przedstawiająca postać podróżnika wspartego na czekanie, z mapą w dłoni, została zaprojektowana i wykonana przez Wiesława Koronowskiego na zlecenie Janusza Tomaszkiewicza, prezesa zarządu poznańskiej firmy Envirotech, który aktywnie i z dużym zaangażowaniem przybliża Polakom postać Pawła Edmunda Strzeleckiego, m.in. czynnie angażując się w organizację obchodów Jubileuszu 150-lecia śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego, we współpracy z miastem Poznań.

Paweł Edmund Strzelecki, najwybitniejszy polski podróżnik wszech czasów, jako pierwszy Polak indywidualnie okrążył świat w celach naukowych, odwiedzając wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy. Był nie tylko badaczem i odkrywcą, ale też geografem, geologiem i kartografem. Wśród bardzo rozległych badań, prowadzonych przez niego na wielu kontynentach, szczególnie znane są pierwsze pomiary i odkrycia geologiczne, jakich dokonał na ziemiach australijskich. Odkrył na nich najwyższe pasmo górskie, których najwyższy szczyt nazwał Górą Kościuszki. W dowód uznania dla swoich prac otrzymał tytuł Laureata Złotego Medalu Brytyjskiego Towarzystwa Geograficznego, a pasmo górskie w Wielkich Górach Wododziałowych nosi nazwę Gór Strzeleckiego.

Artyści i prace 2023