Edycja 2024

ANNA FORYCKA-PUTIATYCKA – „Wolni”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Anna Forycka-Putiatycka
Tytuł:
"Wolni"
Technika:
"Linoryt na papierze Fabriano - 1/25"
Rozmiar:
50 cm × 70 cm
Rok powstania:
2022
Pochodzenie:
Dar od artystki

ANNA FORYCKA-PUTIATYCKA (ur. 1948)

Artysta malarz, grafik.

Ukończyła Wydział Architektury Wnętrz PWSSP w Poznaniu, gdzie uczęszczała do pracowni malarskiej prof. Tadeusza Brzozowskiego i prof. Andrzeja Kurzawskiego oraz pracowni wystawienniczej Stanisława Zamecznika. Kształciła się również na UMK w Toruniu na wydziale Konserwacji Zabytków. Jest magistrem sztuki, wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz IAA/A/AP – UNESCO.

Jej malarstwo nasycone jest ekspresją, kompozycje inspirowane widokami z natury. W swojej twórczości koncentruje się na świetle, kontrapunkcie, melodii, harmonii i kolorze. Dba o jakość faktury. Wiele czasu poświęciła monotypii, chcąc przywrócić rangę tej dziedzinie sztuki, pozostającej na pograniczu malarstwa i grafiki.

Zainteresowania grafiką nawiązują do jej korzeni i tradycji rodzinnych, tak brutalnie przerwanych przez „utopię przy władzy”.

Jest wnuczką i córką byłych właścicieli „Zakładów Graficznych M. T. Putiatycki” w Poznaniu, które wydawały m.in.: książki, mapy, przewodniki, plakaty, galanterię papierniczą. Z tej firmy rodzinnej, działającej w I poł. XX wieku, pozostało tylko wspomnienie, gdyż została ona zlikwidowana przez ówczesne władze komunistyczne.

„Zajmując się grafiką pragnę, jak tylko potrafię, oddać hołd mojemu Ojcu i Dziadkowi, aby przypomnieć ich trud włożony w rozwój naszej Kultury Narodowej”.

Brała udział w 30 wystawach indywidualnych i 200 zbiorowych. Jej obrazy znajdują się w instytucjach państwowych i zbiorach prywatnych w kraju i na świecie.

Artyści i prace 2023