Edycja 2024

MIROSŁAW PAWŁOWSKI – „Kamuflaż-cień”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Mirosław Pawłowski
Tytuł:
"Kamuflaż-cień"
Technika:
Druk UV na płycie aluminiowej. Egzemplarz autorski
Rozmiar:
20 cm × 30 cm
Rok powstania:
2022
Pochodzenie:
Dar od artysty

MIROSŁAW PAWŁOWSKI (ur. 1957)

Należy do najbardziej znaczących postaci na scenie polskiej grafiki.

Jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie prowadzi pracownie Serigrafii. Wokół tego obszaru koncentrują się również jego zainteresowania w kwestii wypowiedzi artystycznej. Jest przede wszystkim artystą, i to artystą nieustannie poszukującym, czerpiącym formalne i ideowe inspiracje z nowych technologii rejestracji i przetwarzania obrazu cyfrowego, które czyni przedmiotem swoich artystycznych eksperymentów.

Tematem jego prac jest niezmiennie człowiek „portretowany” według niejednorodnego, bo zmieniającego się klucza konwencji. Artysta metaforyzuje ten fenomen percepcji, budując wokół „wizerunku” wielowarstwowe znaczenia, których źródła za każdym razem są interesującym komentarzem współczesności.

Na obraz jego aktywności składa się zarówno jego działalność graficzna, jak i wiele podejmowanych działań oraz przedsięwzięć mających na celu wspieranie rozwoju tej dyscypliny w naszym kraju.

Jest współpomysłodawcą i organizatorem prestiżowego Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, członkiem wielu stowarzyszeń oraz jury międzynarodowych i krajowych przeglądów grafiki.

Artyści i prace 2023