Edycja 2024

JAN BERDYSZAK – „6 MAD”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Jan Berdyszak
Tytuł:
"6 MAD"
Technika:
Płótno naklejone na deskę, akryl
Rozmiar:
18 cm × 65 cm
Rok powstania:
1999
Pochodzenie:
Dar od rodziny artysty

JAN BERDYSZAK (1934-2014)

Wybitny rzeźbiarz, malarz, grafik, scenograf, teoretyk sztuki, filozof, pedagog.

Pierwszymi nauczycielami byli Józef Berdyszak – ojciec, rzeźbiarz i prof. Jan Wroniecki – grafik, malarz. Studia artystyczne odbył w latach 1952-1958 w obecnym Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, które ukończył dyplomem z zakresu rzeźby u prof. Bazylego Wójtowicza. Z uczelnią tą był związany od 1965 roku. Prace powstałe w okresie studiów oraz współpraca z teatrami poznańskimi zapoczątkowały wszystkie charakterystyczne nurty twórczości artysty.

Do najważniejszych cykli malarskich należą ,,Koła podwójne ”, ,,Obszary koncentrujące”, ,,Passe par tout”, czy ostatni cykl ,,Reszty reszt”. Instalacje i rzeźby, które realizował były od samego początku stawianiem pytań o cechy tego świata i ich fenomen jak gęstość, rozciągliwość, przezroczystość czy ciemność, a także byt przestrzeni. Tworząc modele takie jak triada, pokazująca byt przestrzeni

z 1972 roku, zajmował się refleksją nad jego istnieniem i licznymi kontekstami od racjonalnych po skrajnie metafizyczne.

Swoje prace prezentował w wielu ważnych miejscach na świecie. Obrazy, rysunki, grafiki i rzeźby znajdują się w wielu ważnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Artyści i prace 2023