Edycja 2023

ANNA KRZYMAŃSKA – „Wizerunek pisarki Marii Dąbrowskiej (1889-1965)”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Anna Krzymańska
Tytuł:
"Wizerunek pisarki Marii Dąbrowskiej (1889-1965)"
Technika:
Medal/plakieta sygnowana – brąz
Rozmiar:
12,5 cm × 11,5 cm
Pochodzenie:
Dar od Tomasza Jędrzejewskiego

ANNA KRZYMAŃSKA (1932-2021)

Należy do czołowych rzeźbiarek poznańskich.

W 1956 roku ukończyła studia w zakresie rzeźby w pracowni prof. Bazylego Wojtowicza w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Pracowała w zakresie rzeźby monumentalnej, pomników, drobnych form rzeźbiarskich i medalierstwa. Jej twórczość jest trwale wpisana w powojenny dorobek sztuki rzeźbiarskiej w Polsce. Zrealizowała na terenie Poznania i innych miast kilka pomników i rzeźb parkowych. Jest autorką m.in.: „Pomnika Bohaterów II Wojny Światowej” na placu Bohaterów w Zielonej Górze, Pomnika Marcina Kasprzaka (wykonanego wraz z Ryszardem Skupinem w 1963 roku, który przeniesiono w 1990 roku z Parku Wilsona w Poznaniu do Czołowa), rzeźby „Paw” w Parku Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (1962), rzeźby „Rodzina” przed Szpitalem na ul. Krysiewicza w Poznaniu.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Brała udział w ponad dwustu wystawach w kraju i za granicą. W 1962 roku wystawiała swoje prace m.in.: w Pradze, Monte Carlo i Hadze.

Wysoko cenione prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu oraz zbiorach prywatnych w Polsce i na świecie.

Artyści i prace 2023