Edycja 2024

ADAM KALINOWSKI – „Pitch of Coloured Sand”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Adam Kalinowski
Tytuł:
"Pitch of Coloured Sand"
Technika:
Plakat, druk cyfrowy – edycja limitowana 5/25
Rozmiar:
70 cm × 100 cm
Rok powstania:
2019
Pochodzenie:
Dar od artysty

ADAM KALINOWSKI (ur. 1959)

Artysta, projektant, autor opracowań patentowych. Autor tekstów o sztuce. Twórca i uczestnik wydarzeń artystycznych od końca lat 80. do dziś.
Studiował na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu i PWSSP w Poznaniu.

W 1987 roku uzyskał dyplom na UAM na kierunku Kulturoznawstwo u prof. J. Kmity. W 1992 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało mu status twórcy, artysty plastyka.

Czterokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie; dwukrotny stypendysta THE POLLOCK-KRASNER Foundation, USA, stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, USA, laureat nagród w konkursach międzynarodowych (International Design Competition, Osaka, Japonia 2001 III Miejsce, 2004 wyróżnienie, London Creative Competition, 2008). Autor licznych wystaw indywidualnych w galeriach i muzeach w kraju i za granicą oraz twórca realizacji sztuki publicznej w przestrzeni otwartej w Wielkiej Brytanii, Brazylii, USA, Słowacji, Austrii, Irlandii, Katarze, Japonii, Turcji, Holandii i w Polsce. Beneficjent 10 rezydencji artystycznych w USA, Brazylii, UK, Austrii. Założyciel i prezes Fundacji Artystycznej im. Tadeusza Kalinowskiego. Organizator i współorganizator wystaw, m.in. „Otwarta Przestrzeń 2001”, Anna Cyronek „Malarstwo – Retrospektywa”, Galeria Miejska Arsenał 1999, „Tadeusz Kalinowski, Malarstwo – w 100-lecie urodzin 1909-2009”, MNP, Stary Browar, Galeria Arsenał, Galeria EGO, 2009, „PRZESTRZENIE ABSTRAKCJI”, 2016 – Twórczość Rodziny KALINOWSKICH, Tadeusz Kalinowski, Anna Cyronek, Adam Kalinowski. Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Opatów w Oliwie, Oddział Sztuki Nowoczesnej, kwiecień-czerwiec 2016.

Plakat przekazany przez artystę na tegoroczną aukcję nawiązuje do realizacji „Boisko z kolorowego piasku”, która została oficjalnie otwarta podczas KAAPSTADT FESTIVAL, 9 sierpnia 2019 w TILBURG, Holandia. Do powstania instalacji wykorzystano: 26 ton kolorowego kruszywa o różnej gradacji, słupki stalowe, sklejkę, siatkę oraz piłki. Wymiary: 1400x700x220 cm.

„Pitch of Coloured Sand” to projekt, który łączy w sobie unikalny design i popularną grę jak siatkówka plażowa, która jest dyscypliną olimpijską. Nawierzchnia boiska została zaprojektowana w taki sposób, aby powierzchnie kolorowego piasku mieszały się ze sobą podczas aktywności widzów-uczestników.

„W tej instalacji chodzi o to, aby przedefiniować grę poza presją rywalizacji w sporcie zawodowym podczas treningów i mistrzostw, koncentrując się na grze, jako grze relacji międzyludzkich i performatywności. Kreatywna interakcja ciała z miastem rzuca wyzwanie normatywnej funkcji topografii miasta, ponownie umieszczając akt performatywny w centrum codziennego życia”. Denise Carvalho, SZTUKA JAKO POJĘCIE OTWARTE, Mechanika i poetyka gry wzajemnych odniesień w twórczości Adama Kalinowskiego, Kwartalnik Orońsko, 1/2013, CRP OROŃSKO.

Artyści i prace 2023