Edycja 2023

RAFAŁ OLBIŃSKI – „The Shape Of Color Blue”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Rafał Olbiński
Tytuł:
"The Shape Of Color Blue"
Technika:
Inkografia II/XX
Rozmiar:
35,5 cm × 47,5 cm
Rok powstania:
2022
Pochodzenie:
Dar od artysty

RAFAŁ OLBIŃSKI (ur. 1943)

Uznany malarz, ilustrator i projektant.

Urodził się i studiował w Polsce, gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. W 2006 roku Prezydent RP odznaczył artystę złotym medalem „Gloria Artis” oraz w 2012 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W konkursie Teraz Polska w 2013 roku otrzymał odznaczenie Wybitny Polak.

Wszystkie prace artysty utrzymane są w stylistyce plakatowej, ilustratorskiej z charakterystyczną wizją dla surrealizmu. Ilustracje ukazują wiele nieoczywistych zdarzeń, sytuacji z pogranicza jawy, snu i fantazji. Obrazy są pełne paradoksów z lekką dozą abstrakcji.

W 2002 roku wybrane obrazy umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art jako jedną z atrakcji, na cześć obchodzonego Dnia Ziemi. Inni artyści, których prace były również prezentowane to: Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg i Andy Warhol.

Jego prace znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji jak, m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie.

Artyści i prace 2023