Edycja 2024

WIESŁAW KORONOWSKI – „Anioł Stróż”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Wiesław Koronowski
Tytuł:
"Anioł Stróż"
Technika:
Aluminiowy odlew w technice wosku traconego
Rozmiar:
22 cm x 7 cm × 12 cm
Rok powstania:
2008
Pochodzenie:
Dar od artysty

WIESŁAW KORONOWSKI (ur. 1965)

W 1990 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Rzeźby – otrzymał dyplom w pracowni prof. Józefa Kopczyńskiego. Od 1990 roku asystent w pracowni rzeźby prof. Józefa Petruka w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2004 roku kierownik V pracowni rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W kwietniu 2014 roku odebrał nominację profesorską.

W 2007 roku powołał do życia Brygady Pigmaliona i stał się ich samozwańczym przywódcą. Jest inicjatorem ogólnopolskiego Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. Józefa Kopczyńskiego. Autor wielu wystaw w kraju i za granicą. W dorobku artysty znajduje się około stu medali, tablic oraz statuetek, dziewięć pomników, w tym cztery na terenie Poznania. Zrealizował również siedemnaście happeningów rzeźbiarskich na terenie Polski, w tym jeden w Norymberdze.

Deklaracja artystyczna:

„Przede wszystkim interesuje mnie rzeźba figuratywna i próba zainteresowania szerokiej publiczności problemami dotyczącymi różnych aspektów pracy nad taką formą rzeźby. Stąd też próbuję łączyć figurację z elementami performance’u czy teatru ulicznego”.

Artyści i prace 2023