Edycja 2024

DOROTA SZUKAŁA – „Violino incantato”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Dorota Szukała
Tytuł:
"Violino incantato"
Technika:
Węgiel na papierze
Rozmiar:
100 cm × 70 cm
Rok powstania:
2023
Pochodzenie:
Dar od artystki

DOROTA SZUKAŁA (ur. 1959)

Specjalizuje się w rysunku.

W roku 1987 ukończyła PWSSP w Poznaniu. Dyplom z rysunku otrzymała w pracowni prof. Bogdana Wegnera. W 1989 roku uzyskała stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

Jest córką Teodora Szukały – wybitnego malarza, rysownika, konserwatora sztuki, autora wielu fresków, polichromii, rysunków, akwareli i obrazów wykonanych techniką olejną, który był dla artystki pierwszym nauczycielem i przewodnikiem w świecie sztuki.

Artystka brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i na świecie.

Tekst prof. ASP Andrzej Leśnik

„Rysunki Doroty Szukały są czymś wyjątkowym, to skromność, delikatność i zarazem siła wypowiedzi. Jest w nich wielka odwaga mówienia językiem rysunku, jego najprostszymi środkami o sprawach dla człowieka najważniejszych, o nim samym, jego kondycji. Konsekwentna decyzja wyboru techniki wykonania tych aktów – postaci, jaką jest węgiel, to jakby wyraźna zgoda na kruchość i nietrwałość fizycznego bytu człowieka. Nie jest to studium aktu, dla artystki nie jest najważniejsza anatomia, proporcje ani konkretne ciało. Widzimy ciało, postać bez głowy, twarzy, które równie dobrze, tak jak nie jest, mogłoby być nasze. Jest bez tła, atrybutów, ciało wręcz bezbronne nie wobec naszej woli, wyobraźni, ale przede wszystkim wobec czasu. To dotykanie tajemnicy bycia z jego kruchością, jak się zdaje jest istotą tych rysunków.

Z szarości, przeciw nicości powstają postacie. Delikatność, z jaką węgiel sam kruchy, dotyka płaszczyzn, już na początku wręcz unicestwia jakby fizyczność tych rysunków, formę, akt samego rysowania. Równocześnie doświadczamy bogactwa materii między czernią a bielą, jaką tworzy węgiel w zetknięciu ze strukturą papieru. Często linia rozsypuje się czarną plamą, innym razem znika pochłonięta nagle pojawiającym się światłem, rozjaśniającym cały rysunek. Między światłem i cieniem trwa spór o istnienie formy, którą ocala wrażliwość
i wyobraźnie autorki”.

Artyści i prace 2023