Edycja 2023

IZABELLA GUSTOWSKA – Z cyklu „Memory”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Izabella Gustowska
Tytuł:
Z cyklu "Memory"
Technika:
Fotografia, metalowa tablica emaliowana – 1/2
Rozmiar:
50 cm
Rok powstania:
2022
Pochodzenie:
Dar od artystki

IZABELLA GUSTOWSKA (ur. 1948)

Artystka realizuje prace w obszarze różnych mediów (obiekty malarskie, grafika, fotografia, instalacje, video, video performance, film).

W latach 1967-1972 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Dyplom otrzymała w pracowni Tadeusza Jackowskiego. Aktualnie wykłada na Uniwersytecie Artystycznym na Wydziale Komunikacji Multimedialnej – Pracownia Działań Performatywnych i Multimedialnych oraz w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa na kierunku Grafika. Na przełomie lat 1970-1978 była członkinią grupy poznańskich artystów odNOWA. W latach 1979-1992 prowadziła poznańską Galerię ON.

W 1987 roku reprezentowała Polskę na Biennale w São Paulo. Jest laureatką licznych prestiżowych międzynarodowych biennale i triennale grafiki (Kraków, Bradford, Lublana, New Delhi, Fredrikstad) oraz konkursów w dziedzinie rysunku, malarstwa, grafiki i tkaniny.

Była stypendystką prof. Emilio Vedovy w Wenecji, dwukrotnie Funduszu Rozwoju Twórczości Plastycznej, University of Alberta w Edmonton w Kanadzie, Fundacji San Zanobi we Włoszech, Central Saint Martin’s College of Art w Londynie oraz kilkakrotnie Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Prace artystki znajdują się w znaczących muzeach w kraju i za granicą m.in.: kolekcja prac w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, prace graficzne w MOMA w NYC czy obiekty z lat 90. w prywatnej kolekcji Grażyny Kulczyk, skoncentrowanej na sztuce Środkowo-Wschodniej Europy w Muzeum Susch w Szwajcarii.

Praca przekazana przez artystkę na tegoroczną aukcję pochodzi z cyklu „Memory” i wykonana jest w technice emalii na metalowej tablicy. Na cykl składają się 44 fotografie, będące formą osobistego dokumentu, utrwalające odbitą w lustrach obecność artystki w rozmaitych miejscach m.in. własnego domu, w hotelowych pokojach, w łazienkowych wnętrzach, w muzeach i galeriach, w szybach okien, witryn sklepowych, w windach, w pociągach oraz w przypadkowych sytuacjach.

Cykl jest także rodzajem hołdu dla kolejnych generacji aparatów fotograficznych, które od początku stanowiły jeden z podstawowych instrumentów artystycznej kreacji prof. Gustowskiej.

Sama artystka o swoim cyklu mówi, że: „Jest to zapis mojego życia od dziewczyny z Pentaconem z 1978, której spojrzenie wydaje mi się niepewne, do tej ostatniej kobiety, która świadomie skleja się z napisem Memory na Documenta w Kassel w 2022”.

Artyści i prace 2023