Edycja 2024

KATARZYNA SIKORSKA – Z cyklu „Blaski i cienie”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Katarzyna Sikorska
Tytuł:
Z cyklu "Blaski i cienie"
Technika:
Olej na płótnie
Rozmiar:
61 cm × 45 cm
Rok powstania:
2021
Pochodzenie:
Dar od artystki

KATARZYNA SIKORSKA (ur. 1997)

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jej praca dyplomowa została wyróżniona jako najlepszy dyplom malarski Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 2022 roku.

W swoim malarstwie skupia się na zależnościach między światłem i cieniem. Światło tworzy kompozycję obrazu, nadając jej dynamiki i miękkości. Kontrastuje z surowymi, prostymi formami na drugim planie.

Technika olejna pozwala podkreślić intensywność światła i nasycić głębię cienia. Obraz budowany jest na zasadzie kontrastu dużych obiektów z detalem, czystych przestrzeni z zabrudzonymi, przygaszonych kolorów z nasyconymi. Ta technika ma wywołać wrażenie ogromnej, pustej przestrzeni, która wprawia widza w poczucie osamotnienia. Dotyka ono każdego, szczególnie w zawiłym świecie technologii i braku realnego kontaktu z drugim człowiekiem.

Przestrzeń na obrazach pozbawiona jest nie tylko ludzi, ale i zwierząt, roślin i wszelkich przejawów życia. Jest wyrazem postapokaliptycznej wizji świata, który może po sobie zostawić ludzkość. Świata betonowych bloków, maszyn i schronów, które miały pomóc jej przetrwać.

Artyści i prace 2023