Edycja 2024

TOMASZ SĘTOWSKI – „Walka z wiatrakami”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Tomasz Sętowski
Tytuł:
"Walka z wiatrakami"
Technika:
Akwaforta
Rozmiar:
38 cm × 27 cm
Pochodzenie:
Dar od artysty

TOMASZ SĘTOWSKI

Dawno, dawno temu, na Jurze krakowsko-częstochowskiej przyszedł na świat Tomek Sętowski. Wyjątkowa wrażliwość, jaką posiadał chłopiec, ujawniła się już w wieku trzech lat, kiedy to powstał jego pierwszy obraz.

Młody marzyciel doskonalił swój warsztat malarski przez lata, stawiając milowe kroki od lokalnych galerii po najlepsze salony wystawiennicze, zaś na wydziale plastyki częstochowskiej WSP posiadł wiedzę z historii sztuki. Nauka trwała wiele lat ….. Nasz bohater dzielnie walczył z profesurą tamtejszej uczelni, aż w końcu się przełamał i odebrał dyplom magistra.

Poprzez swoje obrazy wprowadza swoich odbiorców, promotorów i kuratorów sztuki w baśniową opowieść, w której rzeczywistość miesza się z fikcją, przez co w mgnieniu oka artystę ogłoszono jednym z najbardziej oryginalnych i najzdolniejszych malarzy młodego pokolenia, któremu udało się stworzyć własny, niepowtarzalny i rozpoznawalny styl.

Czerpiąc natchnienie ze wszystkiego, co go otacza Sętowski wprasza się do najlepszych polskich galerii, długie wyprawy z obrazami do Francji i Niemczech również kończą się sukcesami.
W swoim bajkowym świecie często wciela się w postać czarodzieja, a ulubionym bohaterom literackim nadaje nowy wizerunek, dzięki czemu czekają go jeszcze dłuższe wyprawy…, po przesłanych depeszach z wyrazami uznania przez nowojorską galerię Stritcoff Fine Art i InterArt Gallery, Sętowski rusza na podbój Ameryki, gdzie prezentuje swe płótna na największych na świecie targach sztuki w Nowym Jorku pod szyldem „Muzeum Wyobraźni”.

Na kolejne depesze z odległej Ameryki, Tomasz nie musiał długo czekać- z wyróżnieniem, wybitna CFM Gallery, która specjalizuje się głównie w surrealizmie i symbolizmie, prezentuje w swych wnętrzach płótna Sętowskiego tuż obok obrazów Salvadora Dali, Leonor Fini i Michaela Parkesa …

Lata pracy i wyrzeczeń kosztowały Tomasza, aby uzyskać miano jednego z twórców nurtu „realizmu magicznego”, przedstawicieli tego kierunku jest niewielu, gdyż tworzenie takich prac wymaga mistrzowskiego warsztatu i ogromnej wyobraźni.

Wystawy Tomasza Sętowskiego cieszą się ogromnym zainteresowaniem najlepszych krytyków-publiczności, czego dowodem jest uznanie jego wystawy „Teatr Magiczny” za wydarzenie kulturalne roku w regionie. W tym samym plebiscycie po zagłosowaniu ludu Sętowski zostaje uznany za twórcę roku. Rok 2000 również okazał się dla artysty łaskawy, kiedy to osobistości polityki i kultury nadały mu tytuł „Artysta XX wieku”, dziewięć lat później Tomek finezyjnie wkracza na scenę po obiór nagrody „Prezydenta Miasta Częstochowy” i „Ministra Kultury”.

W roku 2000 Sętowski –marzyciel otwiera w swoim rodzinnym mieście „Muzeum Wyobraźni”. Jak sam mówi „Stworzyłem wieżę z kości słoniowej, aby uciec od codzienności, państwo w państwie, centrum świata, w którym pozostanę aż do końca swoich dni”. Miejsce to skrywa wiele tajemnic, jest swoistym lunaparkiem sztuki, zaskakujący mnogością niesamowitych rekwizytów.

W latach 2006-2008 Sętowski wyrusza na wyprawę do krainy złotem płynącej, gdzie jest pierwszym artystą, który prezentuje swe prace w Burij Al Arab, Abu Dhabi Cultural Fundation i Emirat Towers, Dubaj przywitał mistrza z wielką aprobatą i uznaniem, również Rolls Royce nie pozostał obojętny na wdzięki prac Sętowskiego- kapituła tej marki nadała mu tytuł ambasadora jednego z modeli tej wspaniałej luksusowej machiny na kółkach.

Obrazy tajemniczego artysty znajdują się wielu znaczących kolekcjach prywatnych i muzealnych m.in. w Muzeum Morskim w Gdańsku, w Muzeum Sztuki Fantastycznej w Szwajcarii.
Wydano wiele publikacji z twórczością Sętowskiego, dwie piękne księgi powstały przy współpracy z wydawnictwem „Muza”, wielokrotnie obrazy Tomasza gościły na okładkach pism i książek.
Agata Kolasińska

PREZENTOWAŁ SWOJE PRACE NA OKOŁO 60 WYSTAWACH INDYWIDUALNYCH M.IN.:

– 1988 Galeria Der Sparkasse- Iserlohn, Germany
– 1991 Stork Gallery- Rouen, France
– 1993 Art and Be Gallerie- Munchen, Germany
– 1994 BWA- Częstochowa, Poland
– 1994 Galeria Grażyny Kulczyk-Poznań, Poland
– 1996 DG Consult R- Frankfurt am Main, Germany
– 1997 Club Des Cadres- Lyon, France
– 1997 Book House-Bari, Italy
– 1998 Galeria Stricoff Fine Art- New York, USA
– 1999 Galeria Katarzyny Napiórkowskiej- Warszawa, Poland
– 1999 Galeria Anny Kareńskiej- Poznań, Poland
– 2002 Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”- Antonin, Poland
– 2003 World of Ilusions, Inter Art Gallery- New York,USA
– 2003 One Man Show-Tomek Sętowski- Hotel Aladdin- Las Vegas, USA
– 2004 Inter Art Gallery- New York, USA
– 2006 Jumeirah Beach Hotel- Dubai, UAE
– 2007 Burij Al Arab- Dubai, UAE
– 2007 Abu Dhabi Cultural Fundation- Abu Dhabi, UAE
– 2008 Burij Al Arab- Tomek Sętowski & Daniel Meriam- Dubai, UAE
– 2008 Emirates Towers- Tomek Sętowski& Daniel Meriam-Dubai,UAE
– 2009 „Fabryka snów” 25 lat pracy twórczej, Miejska Galeria Sztuki-Częstochowa
– 2009 Biennale-Vught-Holandia
– 2010 „Dreamscape”- międzynarodowa wystawa realizmu magicznego- Amsterdam- Holandia
– 2011 Opera Wrocławska- Wrocław- Polska
– 2011 Wyspa Yas Island „Hotel Yas” towarzysząco w trakcie trwania wyścigów Grand Prix Formuły 1-Abu Dhabi – Zjednoczone Emiraty Arabskie
– 2012 „Siedem i pół życia Kapitana Sentiego”- „Galeria Sarapaty”-Warszawa, Polska
– 2012 Muzeum Wyobraźni- premiera albumu „Resurection Stone”, wystawa malarstwa, Częstochowa,Polska
– 2013 „The imaginarium of Senti”- Jazz&Art Festival- One night show-Koncert Basi Trzetrzelewskiej- wystawa malarstwa Tomasz Sętowski
– Grudzień 2013 – Przyznanie Gloria Artis od Polskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki
– Kwiecień 2014 – Wystawa w Academie Europeenne des Arts – Francja, Medal Grand Prix dla Najlepszego Artysty
– Kwiecień 2014 – Art Monaco – Monte Carlo, Forum Grimaldi

UDZIAŁ W TARGACH SZTUKI

– 1993 Stockholm Art Fairs, Sweden
– 1993 International Art Fairs, Geneve, Switzerland
– 1998 Artexpo, New York, USA
– 1999 Lineart, One Man Show, New York, USA
– 2001 Artexpo, New York, USA
– 2002 Artexpo, One Man Show, New York, USA
– 2003 Artexpo, One Man Show, New York, USA
– 2008 Lineart, Gandawa, Belgium
– 2008 Lineart, Gandawa, Belgium
– 2009 Biennale, Vught, Netherlands
– 2009 Lineart, Gandawa, Belgium

Artyści i prace 2018