Anna Orska
Łańcuszek z wisiorkiem.
Biżuteria wykonana ręcznie.
ANNA ORSKA
Urodzona w 1975 roku w Koszalinie. Polska projektantka biżuterii, wykładowca akademicki, profesor nadzwyczajny Politechniki Koszlińskiej. Jej projekty pokazywane były na wystawach m.in. w Berlinie, Mediolanie i Nowym Jorku.
Jest założycielką i właścicielką marki biżuterii artystycznej ORSKA.
Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk plastycznych w Koszalinie, a następnie rozpoczęła edukację na ASP (obecnie UAP) w Poznaniu na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego i Architektury Wnętrz, gdzie studiowała na kierunku Projektowania Mebli i Form przemysłowych. W czasie studiów otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W czasie studiów artystka rozpoczęła pracę dla firmy W.Kruk. Początkowo była tam odpowiedzialna za działania z zakresu marketingu, następnie objęła stanowisko dyrektora artystycznego. Z czasem przejęła obowiązki projektanta biżuterii, które pełniła do 2015 roku.
W 2007 roku uzyskała tytuł naukowy doktora w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuk użytkowych, na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
W 2017 roku na ASP w Łodzi uzyskała habilitację, a także tytuł profesora nadzwyczajnego Politechniki Koszalińskiej.
Zaprojektowała tysiące wzorów biżuterii i niewielkich form wzorniczych charakteryzujących się jej niestandardowym podejściem do projektowania tak z uwagi na wykorzystywane materiały, jak i koncepcje kolekcji.
Jest prekursorką upcyklingu w polskim jubilerstwie. Stworzyła biżuterię m.in. ze starych lin żeglarskich, części samochodowych czy tysiącletniego drewna dębowego, pochodzącego z konstrukcji grodu Mieszka I na poznańskim Ostrowie Tumskim.
Projekty te były prezentowane na wystawie „1000 lat w naszyjnikach” stanowiącej część interdyscyplinarnego programu zatytułowanego „Współczesne piękno dawnego drewna”, realizowanego przez Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu.
Wiele podróżuje i to głównie w poszukiwaniu inspiracji. Niektóre kolekcje artystki zostały zaprojektowane i wykonane właśnie za granicą, pod wpływem fascynacji tamtejszym tradycyjnym rękodziełem. Niektóre kolekcje biżuterii powstały przy współpracy z lokalnymi rzemieślnikami w Nepalu, Indonezji, a ostatnio – w Wietnamie.
Tworzy biżuterię z charakterem. Jej projekty są wyraziste, niekiedy kontrowersyjne… Temperament marki oddają: surowość form, szorstkość faktur i odmienna idea, koncepcja stojąca za każdą kolejną kolekcj.
Biżuteria ORSKA nie jest dodatkiem. Ona sama w sobie tworzy kreację. Specyficzne wzornictwo Anny Orskiej jest dla odważnych osób, poszukujących oryginalnej formy stylu.
Każdy egzemplarz ma indywidualny charakter. To zasługa ręcznego wykonania oraz sięgania po osobliwe, często niepowtarzalne materiały. Komponenty pochodzą z różnych części świata i z różnych epok, podobnie jak sama koncepcja kolekcji. Autorskie projekty są doceniane przez światową prasę modową, z włoskim Vogue Accessory i niemieckim Vogue na czele.
Jest niepokorna, różnorodna i nieprzewidywalna. Nie boi się eksperymentów. Wciąż poszukuje.
– to jedno jest w niej niezmienne.
Cykliczne wydarzenie mające na celu wsparcie dzieci chorych, potrzebujących pomocy. Akcji towarzyszy Deblowy Turniej Tenisowy połączony z aukcją dzieł artystów plastyków.
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o naszej akcji?
Napisz do nas na adres kontakt@tennisart.pl
© Tennis Art 2023
Created by App n Down - Filip Muzolf