Edycja 2023

IZABELA RUDZKA – „Sofa with yellow”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Izabela Rudzka
Tytuł:
"Sofa with yellow"
Technika:
Akryl na płótnie
Rozmiar:
50 cm × 100 cm
Rok powstania:
2017
Pochodzenie:
Dar od artystki

IZABELA RUDZKA

Urodziła się w 1964 roku w Poznaniu.

W latach 1984-89 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W tym samym czasie studiowała tkaninę artystyczną u prof. Magdaleny Abakanowicz na ASP w Poznaniu. W październiku 2011 uzyskała stopień doktora sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Pracuje obecnie na stanowisku profesora na Wydziale Pedagogiczno- Artystycznym w Kaliszu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jest aktywną malarką i kuratorem sztuki. Projektuje obiekty szklane w Murano, niedaleko Wenecji we Włoszech. Od 2000 roku współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia jako projektantka kostiumów i scenografii. Jest autorką projektów artystycznych w Polsce, Chinach, Niemczech i we Włoszech.

Założyła i prowadzi w Poznaniu przestrzeń dla myśli i sztuki Think Art- Myślenie Sztuką, niezależną przestrzeń, której celem jest prezentacja indywidualnych i awangardowych postaw twórczych współczesnych artystów.

W roku 2018 otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium za wybitne osiągnięcia naukowe Rektora UAM w Poznaniu.

MISJA
Celem działań artystycznych Izabeli Rudzkiej jest zwrócenie uwagi na siłę synergii w kompleksowym poznaniu przez człowieka otaczającego go świata oraz propagowanie wspólnego początku Nauki i Sztuki w tym poznaniu.
W malarstwie zajmuje się poszukiwaniem synergii nauki i sztuki, ale także spójności sztuki i natury.

W swoich najnowszych obrazach poszukuje ekspresji malarskiej, w której struktura i kolory niosą w sobie formę i energię inspirowaną spojrzeniem na przestrzeń i czas poprzez jej horyzonty.
Czas i przestrzeń w obrazach Izabeli Rudzkiej stają się wielkościami dynamicznymi- obrazy przenoszą odbiorcę w inne wymiary, zachęcając go do zaistnienia poza czasem.

W swoich realizacjach malarskich używa innowacyjnych, własnych technik malarskich opartych na poszukiwaniach ekspresji koloru w strukturach barwnych. Technologiczna fakturalność obrazów staje się symbolem nawarstwień jakie przynosi nam życie.

WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE

2018 „Czas i jego przekazy” malarstwo , Galeria „Łaźnia”, Radom
2018 „Przekazy czasu”, malarstwo, Galeria Wydziału Sztuki UP, Kraków
2018 „Tekstura przestrzeni”, malarstwo, Galeria CKiS Wieża Ciśnień, Konin
2017 „Poza czasem i przestrzenią” , malarstwo, Think Art- Myślenie Sztuką, Poznań
2017 „Steam” malarstwo w przestrzeni publicznej, Biuro Promocji Urzędu Miejskiego w Wolsztynie
2017 „Gemalt im Firmament- die Textur des Weltraumes” malarstwo, Galerie im Kastenmeiers, Drezno
2016 Timeless, malarstwo na jedwabiu, Uniwersytet Akif Ersoy, Burdur, Turcja
2016 Przekazy Horyzontów, malarstwo, Think Art, Poznań
2016 Przestrzeń Percepcji, malarstwo, Instytut Biologii Molekularnej i Biotechnologii, Wydział Biologii UAM, Poznań

Artyści i prace 2018