Edycja 2024

DARIUSZ WNYKOWICZ – „One-dwa światy”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Dariusz Wnykowicz
Tytuł:
"One-dwa światy"
Technika:
Rysunek/tusz, ołówek/kredka/airbrush
Rozmiar:
38 cm × 57 cm
Rok powstania:
2018
Pochodzenie:
Dar od artysty

DARIUSZ WNYKOWICZ

Ukończył Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu z wyróżnieniem, wydział grafika i malarstwo w pracowni malarstwa prof. Norberta Skupniewicza i rysunku w pracowni prof. Wojciecha Müllera. Swoją twórczość realizuje na obrazach olejnych na płótnie i rysunkach realizowanych techniką – tuszem/kredką/ołówkiem oraz airbrush. Twórczość nieodzownie odnosi do natury/postaci, z charakterystyczną sobie sprzecznością elementów składowych – upraszcza – a całość kompozycji konsekwentnie komplikuje i co ważne, zazwyczaj płaszcząc plany poszczególnych rekwizytów, rozwiera planszę obrazu dla przestrzeni; dla wizualnej przestrzeni. W rysunkach, kontynuuje dociekania stosunków wielkości proporcjonalnych, na rzecz braku proporcji, tym samym wzmaga siłę oddziaływania wizualnego, co celowo nie ułatwia percepcji, a przez to komunikatywności. Przyjęta zasada – unikanie śladów pospiesznego – szkicowania – odruch – przypomina, że otwieranie
i permanentne przekształcanie form uznane jest przez artystę, jako spontaniczność. Wszystko po to, by te trudności wzmagały ryzyko wyrazowe.

Smugi świetlne i smugi ciemne przetworzone zostały w masywy o nieokreślonych fizycznie cechach, gdy światło, poprzez natężoną dwukierunkowość oraz zanikową ostrość, niepokoi przyciąganą na siebie uwagą.

Przekształcenia postaci – najczęściej kobiecej, skrywają – przeszkadzają jej wyrazistości, jednak zaskakuje sprowadzenie tych relacji do kształtu. Dana postać się materializuje, czy może dematerializuje, zaczynamy dostrzegać, że te postacie utraciły nieodzowną biologiczność. Ich niepohamowana przestrzenność, zawsze obecna rozszerzająca się przeźroczysta warstwa – elementów niemożliwych, niezaobserwowanych, ujrzanych w wyobraźni – wyrażonych przez artystę.

Artyści i prace 2018