Edycja 2024

TOMASZ SĘTOWSKI – „Jej wysokość luna tworzy wielkie widowisko astronomiczno-architektoniczne”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Tomasz Sętowski
Tytuł:
„Jej wysokość luna tworzy wielkie widowisko astronomiczno-architektoniczne”
Technika:
Wydruk na płótnie – Giclee
Limitowany egzemplarz
Rozmiar:
60 cm × 40 cm
Rok powstania:
2019
Pochodzenie:
Dar od artysty

TOMASZ SĘTOWSKI

Dawno, dawno temu, na Jurze krakowsko-częstochowskiej przyszedł na świat Tomek Sętowski. Wyjątkowa wrażliwość, jaką posiadał chłopiec, ujawniła się już w wieku trzech lat, kiedy to powstał jego pierwszy obraz.

Młody marzyciel doskonalił swój warsztat malarski przez lata, stawiając milowe kroki od lokalnych galerii po najlepsze salony wystawiennicze, zaś na wydziale plastyki częstochowskiej WSP posiadł wiedzę z historii sztuki. Nauka trwała wiele lat ….. Nasz bohater dzielnie walczył z profesurą tamtejszej uczelni, aż w końcu się przełamał i odebrał dyplom magistra.

Poprzez swoje obrazy wprowadza swoich odbiorców, promotorów i kuratorów sztuki w baśniową opowieść, w której rzeczywistość miesza się z fikcją, przez co w mgnieniu oka artystę ogłoszono jednym z najbardziej oryginalnych i najzdolniejszych malarzy młodego pokolenia, któremu udało się stworzyć własny, niepowtarzalny i rozpoznawalny styl.

W swoim bajkowym świecie często wciela się w postać czarodzieja, a ulubionym bohaterom literackim nadaje nowy wizerunek. Lata pracy i wyrzeczeń kosztowały Tomasza, aby uzyskać miano jednego z twórców nurtu „realizmu magicznego”, przedstawicieli tego kierunku jest niewielu, gdyż tworzenie takich prac wymaga mistrzowskiego warsztatu i ogromnej wyobraźni.

Wystawy Tomasza Sętowskiego cieszą się ogromnym zainteresowaniem najlepszych krytyków-
Obrazy tajemniczego artysty znajdują się wielu znaczących kolekcjach prywatnych i muzealnych m.in. w Muzeum Morskim w Gdańsku, w Muzeum Sztuki Fantastycznej w Szwajcarii.
Agata Kolasińska

Artyści i prace 2019