Edycja 2024

JERZY PIOTROWICZ – „Uliczka”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Jerzy Piotrowicz
Tytuł:
“Uliczka”
Technika:
Akwaforta na papierze
Edycja 7/30
Rozmiar:
40 cm × 29 cm
Rok powstania:
1994
Pochodzenie:
Dar od Ryszarda Książka

JERZY PIOTROWICZ (1943-1999)

Urodzony w Przedświcie pod Ostrowią Mazowiecką. Studiował malarstwo na PWSSP w Poznaniu. Obronił dyplom w pracowni grafiki prof. Tadeusza Jackowskiego w 1972 roku.
Uprawiał malarstwo, grafikę i rysunek. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych (Muzea Narodowe w Krakowie i Poznaniu) i w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

W swoich pracach poruszał wiele tematów, z czego najważniejsze są cykle poświęcone motywom biblijnym, tradycji malarskiej oraz jej wielkim mistrzom.
Korzystał z różnych technik malarskich i graficznych samemu mając świadomość roli tradycji dla kształtu sztuki współczesnej, ale przede wszystkim dla niego samego. W swoich pracach często nawiązywał dialog z wielkimi mistrzami sztuki składając im hołd i podziękowanie samemu oddalając się od teraźniejszości.

Był artystą z wyboru samotnym, zbuntowanym wobec pozbawionej fundamentów sztuki nowej. Wierzył w siłę wyobraźni i prawdy zawartej w ekspresyjnym geście malarskim. Nigdy nie porzucił przekonania o autentyczności sztuki pochodzącej na równi z duszy i ciała artysty. Jego postawa stała się równie wyraźnym obrazem jak te malowane w jego pracowni.

PRACA JERZEGO PIOTROWICZA ZOSTAŁA PRZEKAZANA NA AUKCJĘ PRZEZ RYSZARDA KSIĄŻKA I POCHODZI Z JEGO KOLEKCJI PRYWATNEJ.

Artyści i prace 2019