Edycja 2024

ERTÈ – „Columbine”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Erte
Tytuł:
"Columbine"
Technika:
Sitodruk / serigrafia
Edycja 20/50
Rozmiar:
65 cm × 50 cm
Rok powstania:
1983
Pochodzenie:
Dar od Galerii Artykwariat

GALERIA ART|YKWARIAT ERTÉ (Romain de TIRTOFF) (1892-1990)

Ideą galerii jest odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na sztukę europejską, dotąd trudno osiągalną na polskim rynku.
Celem Artykwariatu jest szeroko pojęta promocja oraz sprzedaż malarstwa i sztuki użytkowej, pochodzących głównie z XIX i z początku XX wieku, między innymi z Francji, Niemiec, Niderlandów, Anglii, a także z Polski. Popularyzowanie przez Artykwariat sztuki zachodnioeuropejskiej na gruncie polskim, można zaliczyć do działania pionierskiego, dotąd niespotykanego na wewnętrznym rynku. Galeria podjęła się promocji sztuki europejskiej, łącząc zamiłowanie do sztuki tradycyjnej z nowoczesnym podejściem do jej sprzedaży.

Na tegoroczną aukcję Galeria Artykwariat przekazała pracę autorstwa ERTÈ „Columbine” 1983 r.

ERTÉ (Romain de TIRTOFF) [1892-1990] francuski artysta pochodzenia rosyjskiego, tworzący w stylu art déco. Pseudonim Erté zaczerpnięty został z francuskiego brzmienia jego inicjałów. Erté czynny był na wielu polach twórczości, z których głównymi była grafika oraz projektowanie. Początki działalności artystycznej Erté datuje się na rok 1911, kiedy to przeniósł się on z Sankt Petersburga do Paryża. We Francji artysta rozpoczął współpracę z wpływowym kreatorem mody, Paulem Poiretem. Kolejnym krokiem w karierze Erté było podpisanie kontraktu z magazynem modowym Harper’s Bazaar, dla którego artysta wykonał 240 projektów okładek.

Erté to postać znana również w świecie filmu i teatru. Projektował on scenografie i kostiumy dla najlepszych scen francuskich i amerykańskich, ubierając największe gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego.

Na fali odrodzenia stylu art déco w latach sześćdziesiątych, Erté, za namową marszanda Erica Estoricka zajął się tworzeniem limitowanych sitodruków, w których można odnaleźć wpływy jego wcześniejszych projektów scenograficznych i kostiumowych. Technikę sitodruku artysta doprowadził do perfekcji.

Artyści i prace 2019