JAN BERDYSZAK (1934–2014)
Rzeźbiarz, malarz, grafik, scenograf, teoretyk sztuki, filozof, pedagog.
Pierwszymi nauczycielami byli Józef Berdyszak – ojciec, rzeźbiarz i prof. Jan Wroniecki – grafik, malarz.
Studia artystyczne odbył w latach 1952-1958 w obecnym Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, które ukończył dyplomem z zakresu rzeźby u prof. Bazylego Wójtowicza.
Z uczelnią tą był związany od 1965 roku. Prace powstałe w okresie studiów, dyplom poszukiwania z zakresu malarstwa i grafiki, a także inspiracje historyka sztuki Krzysztofa Łubieńskiego oraz współpraca z teatrami poznańskimi zapoczątkowały wszystkie charakterystyczne nurty twórczości artysty.
Do najważniejszych cykli malarskich należą ,,Koła podwójne ”, ,,Obszary koncentrujące”, ,,Passe par tout”, czy ostatni cykl ,,Reszty reszt”.
Instalacje i rzeźby, które realizował były od samego początku stawianiem pytań o cechy tego świata i ich fenomen jak gęstość, rozciągliwość, przezroczystość czy ciemność, a także byt przestrzeni. Tworząc modele takie jak triada pokazująca byt przestrzeni z 1972 roku, zajmował się refleksją nad jego istnieniem i licznymi kontekstami od racjonalnych po skrajnie metafizyczne.
Swoje prace prezentował w wielu ważnych miejscach na świecie. Obrazy, rysunki, grafiki i rzeźby znajdują się w wielu ważnych kolekcjach w kraju i za granicą.