Edycja 2024

MACIEJ JURKOWSKI-LUKAS – „Kosmos wokół Czarnej Dziury, z widoczną Iskrą Światła”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Maciej Jurkowski - Lukas
Tytuł:
„Kosmos wokół Czarnej Dziury, z widoczną Iskrą Światła”
Technika:
Chronongram – Testowy Egzemplarz T/E
Rozmiar:
12 cm × 17 cm
Rok powstania:
2018

MACIEJ JURKOWSKI-LUKAS (ur. 1969)

Absolwent szkoły Kenara i Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Artysta, architekt, inżynier i projektant przedmiotów użytkowych. Obecnie zajmuje się wyłącznie czystą sztuką. Opracowuje własne techniki artystyczne.

Twórca Chronongrafii oraz Spectrografii.

O CHRONONGRAFII

Autorska technika Macieja Jurkowskiego-Lukas opracowywana od 2006 roku jest połączeniem wiedzy technologicznej autora i praktykowanych przez niego technik plastycznych. Technika polega na obróbce chemicznej i mechanicznej tafli lustrzanych, na których następnie artysta maluje obraz, nazwany CHRONONGRAFEM, transportuje go w przypadkowo wybrane miejsca i oświetla. Twórca łączy opracowany obraz statyczny z obrazem odbitej w lustrze otaczającej przestrzeni oraz dynamicznym obrazem projekcji filmowej. Nałożone na siebie, podczas spektaklu, trzy obrazy powodują absolutnie niepowtarzalną sytuację, a w efekcie działania powstają rejestrowane fotograficznie CHRONONGRAMY. Na koniec artysta często nadaje CHRONONGRAMOM ostateczny efekt nanosząc ręcznie warstwy tuszu i tłocząc ich partie przy użyciu prasy. Technika ta jest połączeniem grafiki, malarstwa, filmu, fotografiki i rysunku. Co istotne autor odrzuca zupełnie użycie graficznej obróbki komputerowej.

Nazwa techniki powstała w wyniku połączenia wyrazu chronon (hipotetyczny kwant czasu) z wyrazem graphein (gr. rysować), co oznacza rysowanie w ułamku chwili. Jest to odniesienie do życia i przemijania. Ze względu na delikatność szkła autor mówi o CHRONONGRAMACH – „obrazy kruche jak życie”. Artysta w CHRONONGRAMACH połączył świat realny ze snem.

Artyści i prace 2022