Edycja 2024

JERZY PIOTROWICZ – „Światło”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Jerzy Piotrowicz
Tytuł:
„Światło”
Technika:
Drzeworyt
Rozmiar:
64 cm × 74 cm
Rok powstania:
1975

JERZY PIOTROWICZ (1943-1999)

Uprawiał malarstwo, grafikę i rysunek. Studiował malarstwo na PWSSP w Poznaniu. Obronił dyplom w pracowni grafiki prof. Tadeusza Jackowskiego w 1972 roku.

W swoich pracach poruszał wiele tematów, z czego najważniejsze są cykle poświęcone motywom biblijnym, tradycji malarskiej oraz jej wielkim mistrzom. Korzystał z różnych technik malarskich i graficznych, samemu mając świadomość roli tradycji dla kształtu sztuki współczesnej, ale przede wszystkim dla niego samego. W swoich pracach często nawiązywał dialog z wielkimi mistrzami sztuki składając im hołd i podziękowanie, samemu oddalając się od teraźniejszości.

Był artystą z wyboru samotnym, zbuntowanym wobec pozbawionej fundamentów sztuki nowej. Wierzył w siłę wyobraźni i prawdy zawartej w ekspresyjnym geście malarskim. Nigdy nie porzucił przekonania o autentyczności sztuki pochodzącej na równi z duszy i ciała artysty. Jego postawa stała się równie wyraźnym obrazem jak te malowane w jego pracowni.

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych (Muzeum Narodowe w Krakowie i Poznaniu) i w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

PRACA PLASTYCZNA JERZEGO PIOTROWICZA ZOSTAŁA PRZEKAZANA NA AUKCJĘ PRZEZ FUNDACJĘ ŚWIATŁA I CIENIA
IM. JERZEGO PIOTROWICZA.

Artyści i prace 2022