Edycja 2024

JERZY NOWOSIELSKI – „Projekt architektury świeckiej” – praca dwustronna

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Jerzy Nowosielski
Tytuł:
„Projekt architektury świeckiej” – praca dwustronna
Technika:
Ołówek na kartonie
Rozmiar:
30 cm × 46 cm
Rok powstania:
1955
Praca plastyczna potwierdzona atestem autentyczności przez Fundację Nowosielskich

JERZY NOWOSIELSKI (1923-2011)

Malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny. Jeden z najważniejszych polskich malarzy II połowy XX wieku. Był artystą niezwykle wszechstronnym. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon, przedstawianych w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach. Od najmłodszych lat był zafascynowany liturgią wschodnią, w której został wychowany (najpierw jako grekokatolik, później prawosławny).

Pisał ikony głównie przedstawione w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach – płasko malowane formy obwodził konturem. Tworzył również monumentalne dekoracje ścienne.

W latach 1945-1948 malował zarówno stylizowane akty, jak i martwe natury oraz pejzaże miejskie. Interesował się także surrealizmem.

Na początku swojej drogi artystycznej był asystentem Tadeusza Kantora i pozostawał pod wpływem Tadeusza Brzozowskiego. Był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Grupy Młodych Plastyków oraz Grupy Krakowskiej.

W 1996 roku wspólnie z żoną Zofią założył Fundację Nowosielskich, której celem jest wspieranie wybitnych osiągnięć kultury polskiej poprzez przyznawanie stypendiów i dorocznych nagród.

Prace artysty są od wielu lat poszukiwane przez kolekcjonerów, zdobią liczne kolekcje prywatne
i muzealne.

PRACA PLASTYCZNA JERZEGO NOWOSIELSKIEGO ZOSTAŁA PRZEKAZANA NA AUKCJĘ PRZEZ FUNDACJĘ NOWOSIELSKICH.

Artyści i prace 2022