Edycja 2024

TOMASZ SĘTOWSKI – „Strażnik czasu”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Tomasz Sętowski
Tytuł:
"Strażnik czasu"
Technika:
Print z sygnaturą autora
Rozmiar:
28 cm × 148 cm
Rok powstania:
2018
Pochodzenie:
Dar od artysty

TOMASZ SĘTOWSKI (ur. 1961)

Plakat „Strażnik czasu” powstał na podstawie malowidła naściennego, które wykonane zostało tradycyjną techniką fresku na 1500 m2 (100 m długości i 15 m wysokości) południowej ściany zabytkowej prywatnej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku, w ścisłym centrum Częstochowy.

Inicjatorem tego artystycznego przedsięwzięcia był częstochowianin, filantrop i koneser sztuki – Stefan Rybicki – mistrz zegarmistrzowski, kultywujący swój fach od pokoleń. Mural-obraz powstał dzięki współpracy Tomasza Sętowskiego z synem Mikołajem Sętowskim oraz Markiem Laskowskim i Tadeuszem Kiedrzynkiem.

Na muralu znalazły się liczne symbole i motywy, m.in. motyw zegara, obrazujący ulotność czasu, jego ciągłe przemijanie. Tytułowym Strażnikiem Czasu jest Stefan Rybicki, samego malarza odnajdujemy w jego autoportrecie. Na malowidle pojawiają się także znajome postacie z obrazów Sętowskiego, symbole miejskie oraz niepodległościowe, związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bystre oko dojrzy z pewnością, stojącą na półce książkę z napisem Niepodległa 1918. Całość muralu-obrazu zamknięto w magicznym surrealistycznym świecie wyobraźni Artysty.

Mural powstawał od maja do września 2018 roku.

Artyści i prace 2021