Edycja 2024

ANNA KRZYMAŃSKA – „Odpoczywająca”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Anna Krzymańska
Tytuł:
"Odpoczywająca"
Technika:
Rzeźba – brąz
Rozmiar:
12 cm × 15 cm x 6 cm
Rok powstania:
1977
Pochodzenie:
Dar od artystki

ANNA KRZYMAŃSKA (ur. 1932)

Należy do czołowych rzeźbiarek poznańskich. Pracuje w zakresie rzeźby monumentalnej, pomników, drobnych form rzeźbiarskich i medalierstwa. Jej twórczość jest trwale wpisana w powojenny dorobek sztuki rzeźbiarskiej w Polsce.

W 1956 roku ukończyła studia w zakresie rzeźby w pracowni prof. Bazylego Wojtowicza w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Zrealizowała na terenie Poznania i innych miast kilka pomników i rzeźb parkowych. Jest autorką m.in.: „Pomnika Bohaterów II Wojny Światowej” na placu Bohaterów w Zielonej Górze, Pomnika Marcina Kasprzaka (wykonanego wraz z Ryszardem Skupinem w 1963 roku, który przeniesiono w 1990 roku z Parku Wilsona w Poznaniu do Czołowa), rzeźby „Paw” w Parku Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (1962), rzeźby „Rodzina” przed Szpitalem na ul. Krysiewicza w Poznaniu.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Brała udział w ponad dwustu wystawach w kraju i za granicą. W 1962 roku wystawiała swoje prace m.in.: w Pradze, Monte Carlo i Hadze. Wysoko cenione prace Artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu oraz zbiorach prywatnych w Polsce i na świecie.

Artyści i prace 2021