Edycja 2024

ANNA FORYCKA-PUTIATYCKA – „Z cyklu Zwidy II – Wjazd do miasta”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Anna Forycka-Putiatycka
Tytuł:
"Z cyklu Zwidy II – Wjazd do miasta"
Technika:
Olej na płótnie
Rozmiar:
50 cm × 60 cm
Rok powstania:
2020
Pochodzenie:
Dar od artystki

ANNA FORYCKA-PUTIATYCKA (ur. 1948)

Zajmuje się malarstwem i grafiką. Jej malarstwo nasycone jest ekspresją, kompozycje inspirowane widokami z natury. W swojej twórczości koncentruje się na świetle, kontrapunkcie, melodii, harmonii i kolorze. Dba o jakość faktury. Na uwagę zasługują też monochromatyczne monotypie i akwarele, w których daje się poznać jako mistrzyni nastroju i przemyślnej kompozycji.

Niespokojna dusza Artystki poszukuje ciągle nowych rozwiązań w sztuce. W malarstwie często wyraża to, co jest wspomnieniem dzieciństwa: rzeki, drzewa, pejzaże, ale również inspiruje ją nowoczesność, różnorodność krajobrazu i miejsc odwiedzanych podczas podróży po Europie. Utożsamia się z taką wizją sztuki współczesnej, gdzie artysta odchodzi od modela. Jej pejzaże, nie hołdują zasadzie „mimesis”.

W grafice i malarstwie nie powołuje świata na nowo, ale tworzy wizje wyrażające osobowość Artystki, które pozwalają odbiorcy na chwilę zapomnieć o świecie realnym.

Umiejętności malarskie zdobyła w pracowniach prof. Tadeusza Brzozowskiego Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz IAA/A/AP – UNESCO.

Jej prace znajdują się w instytucjach we Francji, Szkocji, Polsce oraz w zbiorach prywatnych. Bierze czynny udział w licznych wystawach (ponad 100) i konkursach w kraju i poza jego granicami.

Artyści i prace 2021