Edycja 2024

MACIEJ JURKOWSKI-LUKAS – „SERCE – ENERGIA! Podróż Kosmiczna SPECTRO 1/60”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Maciej Jurkowski - Lukas
Tytuł:
"SERCE – ENERGIA! Podróż Kosmiczna SPECTRO 1/60"
Technika:
Technika własna - Spectrografia
Rozmiar:
70 cm × 65 cm
Rok powstania:
2018
Pochodzenie:
Dar od artysty

MACIEJ JURKOWSKI-LUKAS (ur. 1969)

Absolwent szkoły Kenara i Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Artysta, architekt, inżynier i projektant przedmiotów użytkowych. Obecnie zajmuje się wyłącznie czystą sztuką. Opracowuje własne techniki artystyczne.

Twórca Chronongrafii oraz Spectrografii.

Artysta o SPECTROGRAMACH

„SPECTROGRAFIĘ opracowuję od 2012 roku. Moje prace powstają bez użycia komputera. Te nieziemskie obrazy i dźwięki zostały zarejestrowane na Ziemi. Piękno świata i jego zjawisk. SPECTRO to widmo uzyskane w wyniku wszystkich znanych promieniowań na materię rozumianą jako zbiorowisko cząsteczek. SPECTROGRAM to zarejestrowany przeze mnie obraz powstały w wyniku odbicia promieni świetlnych od lustrzanej struktury – substancji – kształtu.

SPECTROGRAMY są obrazami tajemnicy istnienia. Prezentacji SPECTROGRAMÓW towarzyszy dźwięk – widmo akustyczne – które słyszane jest, zapewne wyłącznie, we wnętrzach mych aleatorycznych zjawisk. Dźwięk odpowiada lewitującym, zarejestrowanym w SPECTROGRAMACH pomarszczeniom, załamaniom otoczenia i czasu Mikrokosmosów. To ambitus nie naszego świata.

By widzieć, należy oświetlać. Oświetlenie struktury – substancji – kształtu jest skomplikowane. By słyszeć trzeba się wsłuchiwać. Dźwięk jest dziwny. SPECTROGRAMY to wielka moja emocja. Wrażenie – tworzę obraz kosmiczny”

Artyści i prace 2021