Edycja 2024

MIKOŁAJ OBRYCKI – „Stańko”

Szczegóły dotyczące pracy

Autor:
Mikołaj Obrycki
Tytuł:
"Stańko"
Technika:
Olej i akryl na płótnie
Rozmiar:
80 cm × 80 cm
Rok powstania:
2011
Pochodzenie:
Dar od artysty

MIKOŁAJ OBRYCKI

Urodzony w Szczecinie. Jest jednym z najbardziej utalentowanych malarzy młodego pokolenia. Od 1997 do 2003 roku studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni artystycznej prof. Jerzego Kałuckiego. Zaczął wystawiać swoje prace na długo zanim rozpoczął naukę w Akademii. Mimo młodego wieku Obrycki stworzył imponującą liczbę obrazów, które były prezentowane na ponad 70 wystawach w kraju i za granicą.

Obrazy Mikołaja Obryckiego – raz figuratywne, innym razem abstrakcyjne, zawsze jednak nieskrępowane i swobodne w traktowaniu malarskiego tematu – pozostawiają odbiorcy duży margines interpretacyjny.

Jego obrazy inspirowane muzyką zasługują na szczególną uwagę. Być może połączenie talentu malarskiego z muzyczną edukacją, którą artysta również odbył, pozwala osiągnąć mu zamierzony przekaz minimalnymi środkami z właściwą tylko muzyce sugestywnością.

Jak sam mówi: Liczy się sam język malarski. Problemem jest struktura planu – filozofia traktowania farby. Sam fakt, że język istnieje bez względu na to w jakim medium się wyraża jest dla mnie wystarczającym powodem by malować. Każda forma pochodząca z rzeczywistości świata ma prawo do niezależnej egzystencji.

Artyści i prace 2017