Edycja 2024

Koncert z udziałem Wojciecha Niedziółki i Michała Francuza w ramach Tennis Art 2024

Zapraszamy na koncert z udziałem skrzypka Wojciecha Niedziółki i pianisty Michała Francuza, który odbędzie się 14 czerwca o godzinie 19.00 w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Wojciech Niedziółka – jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia. Urodził się w 2003 roku w Warszawie, obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka. W 2016 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Kurpińskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Anny Rzymyszkiewicz, a w 2022 roku został absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Łukasza Błaszczyka.

Jest laureatem Nagrody dla Najwyżej Sklasyfikowanego Polaka XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W 2023 roku otrzymał Nagrodę „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Odkrycie Roku”. Zdobywał też czołowe nagrody na wielu prestiżowych konkursach muzycznych organizowanych w kraju i za granicą. Należą do nich między innymi: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, II nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszaitis w Gdańsku czy Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Young Paganini” w Legnicy.

Regularnie koncertuje jako solista i kameralista w cenionych salach koncertowych i salonach muzycznych. Występował z towarzyszeniem takich orkiestr, jak  Slovak Sinfonietta, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Sinfonia Iuventus, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej,  Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Orchestra Hochschule für Musik Franz Liszt, Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, Sinfonia Baltica, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej czy Orkiestra Smyczkowa Primuz. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, kursach mistrzowskich, a także renomowanych programach Morningside Music Bridge oraz Luzerne Music Center w Stanach Zjednoczonych. Swoje umiejętności rozwijał pod okiem wybitnych mistrzów, do których zaliczają się m.in.: Robert Szreder, Noah Bendix-Belgey, Midori, Miriam Fried, Mihaela Martin, Daniel Stabrawa, Clara Jumi-Kang, Jonian Ilias Kadesha, Marcin Baranowski, Wiesław Kwaśny. Od wielu lat związany jest z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, z którym współpracował w ramach takich programów jak – „Penderecki Youth Orchestra”, „Prezentacje” czy „Lusławicka Orkiestra Talentów”.

Michał Francuz – artysta wszechstronny i charyzmatyczny, nieustannie poszukujący. Koncertujący pianista, kameralista oraz pedagog. Jego pianistyka wyróżnia się nienagannym warsztatem, zaś same już interpretacje wykonywanych utworów – dużą wyobraźnią dźwiękową, pełnią życia i wyrazu, a także siłą ekspresji.

Od ponad dwudziestu lat prowadzi działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowym i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Znany jest publiczności większości krajów Europy, jak również USA, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Indii, Wietnamu oraz Kolumbii.

Michał Francuz urodził się w 1980 roku w Szczecinie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, w klasie fortepianu dra Mikołaja Szczęsnego. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie profesora Waldemara Andrzejewskiego i od 2010 roku jest wykładowcą w katedrze kameralistyki macierzystej uczelni.

W Polsce współpracował niemal ze wszystkimi czołowymi krajowymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi, a także z Sinfonia Varsovią, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestrą Feelharmony, Orkiestrą Colegium F, Orkiestrą Kameralną l’Autunno, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Kameralnym w Szczecinie, Operą Bałtycką w Gdańsku oraz z Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Jednocześnie współtworzy szereg wyjątkowych projektów kameralnych. W swojej karierze zawodowej miał okazję współpracować z największymi osobistościami scen świata muzyki spośród których można wymienić takie osobowości, jak: Bartek Nizioł, Iwona Sobotka, Seiji Okamoto, Richard Lin, Kwartet Śląski, Stefan Dohr, Bartosz Bryła, Agata Zubel, Jarosław Nadrzycki, Szymon Krzeszowiec, Pierro Massa, Jean-Marc Fessard, Jan Schulte-Bunert, Gro Sandvik, Moshe Aaron Espstein, Adam Zdunikowski, Jakub Haufa, Jose Sibaja, Maciej Pietraszko, Rafał Górzyński, Tomasz Daroch, Rafał Kwiatkowski, Piotr Pławner.

Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in.: Les Folles Journes Chopin – Chopin Open w Warszawie, Cinquieme Festiwal Culturel International de Musique Symphonique w Algierii, Lubomirski Festival ( Polska, Ukraina), „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem, Sacrum non Profanum w Trzęsaczu, Rzeszowskiej Jesieni Muzycznej, Festiwalu I.J. Paderewskiego w Warszawie, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Szczecin Classic, Chopin w Barwach Jesieni w Antoninie i wielu innych. Wielokrotnie koncertował w Dworku Chopina w Żelazowej Woli oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W maju 2015 roku debiutował nowojorskiej Carnegie Hall.

W 2019 roku ukazała się płyta Polskie Sonaty Skrzypcowe, którą nagrał wraz z Bartkiem Niziołem. Płyta ta rozpoczęła cykl nagraniowy Polskie Sonaty Skrzypcowe, w którym znajdą się wszystkie sonaty na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów. Część tego projektu jest już udostępniona na stronie internetowej www.sonaty.pl

W 2020 roku ukazała się płyta, którą nagrał wraz z Joanną Konarzewska i Rafałem Kwiatkowskim. Na tej płycie zostały uwiecznione tria fortepianowe Władysława

Żeleń skiego, Grzegorza Fitelberga oraz światowa premiera – trio Apolinarego Szeluty. Również w 2020 roku, wraz z Kwartetem Śląskim dokonał nagrania tria oraz kwartetu fortepianowego Władysława Żeleńskiego.

Był oficjalnym pianistą XV – tej (2016 r.) i XVI – tej (2022 r.) edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Ma w swoim dorobku liczne nagrania dla Polskiego Radia i TV.

advanced divider

Najnowszeaktualności