Edycja 2024

Wystawa prac Emilliano Gironelli Parry w Starym Browarze w Poznaniu

Patron Honorowy naszej akcji Tennis Art Konsul Honorowy Meksyku w Poznaniu Władysław Szebiotko wraz Ambasadą Meksyku w Polsce zapraszają dnia 29 czerwca o godzinie 17.30 do Starego Browaru ( Słodownia+1) w Poznaniu na wernisaż wystawy „Piórem i Ołowiem” autorstwa wybitnego meksykańskiego artysty Emiliano Gironelli Parry . To jeden z głównych projektów 95. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Meksykiem i Polską.

To niepowtarzalna okazja, aby zagłębić się w historię Meksyku. Ta wystawa zmienia dyskurs i wizję dotyczącą konkwisty oraz daje nam możliwość zastanowienia się nad transformacją Meksyku i procesem połączenia dwóch kultur.

Na wystawę „Piórem i ołowiem” składa się 30 dzieł Emiliano Gironelli Parry, niezwykłego meksykańskiego artysty, który odtwarza historyczne spotkanie azteckiego władcy Montezumy i hiszpańskiego generała Hernána Cortésa sprzed 504 lat.

Wydarzenie to dało początek narodowi meksykańskiemu, tygiel, zderzenie i mieszanie się kultur. Projekt ten powstał w kontekście XXVIII Coloquio Cervantino w 2018 roku z okazji 500-lecia przypłynięcia Cortésa na brzeg Zatoki Meksykańskiej.

Prace przygotowano na potrzeby albumu, który składa się z dwóch tomów: jeden poświęcony jest Cortésowi (Ołowiem i Piórem), drugi zaś władcy Montezumie (Piórem i Ołowiem). Niewątpliwie jest to nieszablonowe i unikatowe dzieło upamiętniające jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Meksyku.

Gironella Parra zachęca młode pokolenia do rozważań nad złożonością historii i przyjęcia, że mieszanie się kultur działa wzbogacająco na obie strony. „Pióro” i „Ołów” to główne motywy wystawy. Artysta w niezwykły sposób zagłębił się w znaczenie tego spotkania. Stworzył serię prac skoncentrowanych z jednej strony na postaci Montezumy, które skupiają się wokół pióra, par excellence symbolu wojownika wśród tubylców, z drugiej strony wokół ołowiu – symbolu tronu, reprezentującym Cortésa, który dodatkowo przekształcił podbój, dzięki swoim kronikom, w literaturę.

advanced divider

Najnowszeaktualności