Edycja 2023

Wystawa prac Doroty Szukały w Filharmonii Kaszubskiej

Zapraszamy od 27 czerwca do Filharmonii Kaszubskiej na wystawę prac „Violino incantato” autorstwa Doroty Szukały,

Jednocześnie informujemy, że 17 czerwca będziemy licytować pracę Doroty Szukały z cyklu „Violino incantato”, którą artystka przekazał na rzecz akcji charytatywnej Tennis Art.

Dorota Szukała – absolwentka PWSSP w Poznaniu. Kształciła się w pracowniach kierunkowych – tkaniny artystycznej prof. M. Abakanowicz oraz rysunku – prof. Bogdana Wegnera. Dyplom obroniła z rysunku właśnie. W 1989 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Swoje prace prezentowała w ramach licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych.

„Z szarości, przeciw nicości powstają postacie. Delikatność, z jaką węgiel sam kruchy, dotyka płaszczyzn, już na początku wręcz unicestwia jakby fizyczność tych rysunków, formę, akt samego rysowania. Równocześnie doświadczamy bogactwa materii między czernią a bielą, jaką tworzy węgiel w zetknięciu z strukturą papieru. Często linia rozsypuje się czarną plamą, innym razem znika pochłonięta nagle pojawiającym się światłem, rozjaśniającym cały rysunek.

Między światłem i cieniem trwa spór o istnienie formy, którą ocala wrażliwość i wyobraźnie autorki. Tak istnienie wobec czasu, z jego przemijalnością, może ocalić tylko nasza wola i pamięć. Pokora, skromność i wrażliwość, z jaką artystka dotyka tajemnicy istnienia jest dla nas chyba tutaj jedyną możliwością jej odczucia…”

Prof. Andrzej Leśnik

advanced divider

Najnowszeaktualności