Edycja 2024

Wystawa prac Anny Mielniczyk w Galerii Kierat

Galeria Kierat w Szczecinie zaprasza 11 marca na wernisaż prac „Mały niebieski obrazek” autorstwa Anny Mielniczyk. Wystawa potrwa do 11 kwietnia.

Artystka powiedziała o wystawie:

„Przedstawiam cykl obrazów, które powstawały ponad rok. Ten rok to czas doświadczania siebie w przełożeniu na obraz malarski. To rok mojej intreakcji ze światłem koloru i materią. Tytuł wystawy to „Mały niebieski obrazek” a może… „małe wzruszenie”?

Niebieski to kolor, z którym obcujemy na co dzień. Może być powierzchnią i głębią. Może być tym co oczywiste i banalne a także tym co nieuchwytne, duchowe, ulotne.

O odbiorze widzianych obrazów decyduje to, co przechowujemy w pamięci jako wspomnienia minionych doświadczeń i wszystkiego co zostaje w nas jako ich ślad.

Częściowo jest zgromadzoną wiedzą, częściowo jest nieświadome i przejawia się w naszych nastawieniach oraz oczekiwaniach do aktualnych doznań. Kiedy patrzymy na obraz nie widzimy tylko tego, co rejestruje nasza siatkówka. Widzimy mniej, jednocześnie widząc więcej. Mniej, ponieważ skupiamy się na istotnych dla

nas elementach powierzchni obrazu, więcej bo w proces widzenia włączamy to, co spodziewamy się zobaczyć: dodajemy nasze oczekiwania i nastawienia.

Projektujemy to, co rzutujemy z naszego „ja”.

Co mniej – więcej możemy zobaczyć na płaszczyźnie płótna pełnej drgań drobnych kresek, wciągającą w przestrzenie czerwieni, różu wulkanicznego, różu pompejańskiego, grafitu, indygo, francuskich szarości, tabaczkowej żółcieni? ”

W katalogu do wystawy dr Natalia Wegner między innymi akcentuje to, że „Kolekcja kilkunastu obrazów, w esencjonalnych tonacjach, wyraża hołd dla koloru, jego majestatu, mocy czerpiącej z prastarych, naturalnych źródeł ”.

advanced divider

Najnowszeaktualności