Edycja 2023

Wystawa prac Andrzeja Leśnika w Galerii SZOKART w Poznaniu

Właściciel Galerii SZOKART Ryszard Łazorczyk oraz kurator Marta Smolińska zapraszają dnia 8 marca o godzinie 19.00 na wernisaż prac „Kto się boi zygzaków?” autorstwa Andrzeja Leśnika. Wydarzenie potrwa do 8 kwietnia 2024 roku.

Marta Smolińska w tekście zapowiadającym wystawę napisała: „Indywidualna wystawa Andrzeja Leśnika „Kto się boi zygzaków?” w poznańskiej Galerii SZOKART prezentuje przede wszystkim najnowsze obrazy artysty. Leśnik, bazując na charakterystycznym dla siebie od końca lat 80. motywie zygzaku, niestrudzenie poszukuje w prostokącie pola obrazowego wciąż nowych rozwiązań: balansuje na granicy przedstawienia i abstrakcji, buduje zwarte ciągi powyginanych linii lub pozostawia jedynie fragmenty owych linii, które ujawniają swoje pochodzenie dopiero w kontekście innych płócien zapełnionych „pismem” z zygzaków.

Najświeższe kompozycje to albo zredukowane formalnie i odważne kolorystycznie kompozycje, w których znamienny dla tego artysty motyw zygzaka pozostaje rozpoznawalny często tylko w centrum, albo przeciwnie, rozmalowane ciągi zygzaków, pokrywające całe pola obrazowe od prawej do lewej jak specyficzny rodzaj pisma.

W płótnach z lat 2022 i 2023 spotykają się zatem dwie różne strategie malarskie: jedna uporządkowana, rygorystyczna, lecz szalona ostrymi różami, neonowymi zieleniami, nasyconymi błękitami i odważnymi żółcieniami; druga zaś, sięgająca po kolory bardziej klasyczne jak ciemny niebieski, czerwony czy czarny i biały, lecz pełna ekspresji widocznej w sposobie nakładania farby na powierzchnię obrazów i rytmicznie biegnące układy zygzaków. Do tego dochodzą smaczki malarskiej kuchni, czytelne w fakturalności konturów zygzakowatych fal, obrysowywanych za każdym razem inaczej jakby raz miała świecić czerwień spod zieleni, innym razem z kolei żółć spod czerwieni.

Barnett Newman w tytule serii swoich obrazów z lat 1966-1970 zapytywał „Kto się boi czerwonego, żółtego i niebieskiego”. Owo pytanie o lęk przed podstawowymi kolorami malarstwa, a więc czerwonym, żółtym i niebieskim, było prowokacją i grą z przyzwyczajeniami odbiorczyń i odbiorców sztuki. Leśnik – mimo że nie pyta wprost, kto się boi zygzaków – konfrontuje nas z tym pytaniem w każdym spośród najnowszych obrazów z osobna. Paradoksalnie, zygzak zawiera bowiem w swojej ujmującej prostocie cały świat wraz z ogromną złożonością jego zjawisk”.

advanced divider

Najnowszeaktualności