Edycja 2024

Wystawa prac Agnieszki Miętkowskiej-Zawal w Galerii Sztuki „Stacja Dialog” we Wrocławiu

Galeria Sztuki „ Stacja Dialog” Dworzec Główny PKP we Wrocławiu zaprasza na wystawę prac „ Nowa Ziemia, Nowe Niebo” autorstwa Agnieszki Miętkowskiej-Zawal.

Wystawa potrwa od 27 czerwca do 01 września 2023 r, natomiast wernisaż zaplanowano na 01 sierpnia o godzinie 14.00

Nowe niebo? Nowa ziemia?

Czas ostateczny wydaje się być nieusuwalnym cierniem wbitym w ludzką egzystencję. Kłując, nieustannie prowokuje pytanie o cel. Odpowiedzi jest wiele, jak wiele jest systemów religijnych i filozoficznych. U początku naszej ery świat, po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, zdobywała nadzieja, której tamta rzeczywistość jeszcze nie znała. Po odkupieniu jest odnowienie, albo inaczej – powrót do założenia pierwotnego, harmonii bytów stworzonych i Stwórcy. Przez wieki ta radość oczekiwania zeszła na drugi plan, ustępując miejsca obawie, potem lękowi. I tak, poprzez takie, a nie inne zabiegi o zbawienie dusz, Ἀποκάλυψις Ἰησοῦ Χριστοῦ – Księga Objawienia – stała się w odbiorze powszechnym proroctwem wieszczącym grozę i niszczycielskim dla nadziei. Obraz ten zadomowił się trwale w cywilizacji łacińskiej na wiele wieków, co uzyskało swój wyraz m.in. w tworzonej przez człowieka sztuce. Czym innym, jeśli nie śmiercią nadziei są słowa wyryte na nagrobku Blaise’a Pascala: „Ostatni akt jest krwawy, choćby cała sztuka była i najpiękniejsza: gruda ziemi na głowę i oto koniec na zawsze”. A jednak świat grecki nigdy nie pozwolił na wycofanie nadziei – na niej opierając swoją antropologię. Centralnym jej punktem jest rzeczywistość chwalebna – spotkanie ze Zmartwychwstałym i przemiana całego świata.

I takie napięcie, prezentujące bojaźń i oczekiwanie można odnaleźć w pracach poznańskiej malarki, Agnieszki Miętkowskiej-Zawal, której prace są prezentowane dzisiaj w galerii „Stacja Dialog”. Motywem przewodnim jest światło, które przemienia starą ziemię i stare niebo. Teraźniejszość walczy, za wszelką cenę nie chcąc oddać pola Nowemu. Na początku ciemność jest interwałem w dziele stworzenia, później staje się siedliskiem lęku i zła, potem towarzyszy centralnemu wydarzeniu historii wszechświata – śmierci i zmartwychwstaniu Syna Bożego. Czy na końcu okaże się potrzebna?

Malarstwo Agnieszki jest eschatologicznym zmaganiem, mimo wszystko napełniającym odbiorcę nadzieją.

advanced divider

Najnowszeaktualności