Kurator wystawy Tomasz Jędrzejewski i Galeria Sztuki Rozruch w Jeżyckim Centrum Kultury w Poznaniu zapraszają 7 czerwca 2024 roku o godzinie 19.00 na wernisaż indywidualnej wystawy Adama Myjaka. 12 lipca odbędzie się finisaż wystawy, na którym zostanie zaprezentowany katalog z wystawy.
Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Zgodnie z zapowiedzią kuatora wystawy Tomasza Jędrzejewskiego będzie to pierwsza odsłona wystaw indywidualnych z cyklu „Wielcy twórcy współczesnej rzeźby polskiej”. W perspektywie kilku lat Galeria Rozruch chce przybliżyć sylwetki uznanych rzeźbiarzy, ukazać ich dorobek oraz wpływ na kulturę.
Adam Myjak, rocznik 1947, pochodzi ze Starego Sącza. Jest rzeźbiarzem, pedagogiem, profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studia na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie rozpoczął w 1965 r. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1971 r. Rok później podjął pracę pedagogiczną na macierzystym wydziale. Od 1990 r. jest profesorem. Prowadzi pracownię Rzeźby w ASP. Jest też kierownikiem Zakładu Rzeźby na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.
Artysta zadebiutował w 1970 r. Lata 1979–1981 spędził na stypendium im. Wilhelma Lehmbrucka w Niemczech. W połowie lat 80. ważnym cyklem w jego twórczości stały się kroczące, wydłużone, ażurowe „Figury”.
Wspólnie z dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemarem Dąbrowskim prowadzi Galerię Opera w Teatrze Wielkim.
Był trzykrotnie wybierany na podwójne kadencje rektora (1990–1996; 1999–2005; 2012-2020) warszawskiej ASP. Zdobył liczne nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych.
Poza rzeźbą, medalierstwem, któremu się poświęcał, zwłaszcza na początku swej drogi twórczej, ma w swym dorobku projekty i realizacje monumentalne, podejmowane często z prof. Antonim Januszem Pastwą.
Jest autorem pomnika „Homo Homini” w Kielcach, poświęconego ofiarom zamachu na budynki World Trade Center w Nowym Jorku; monument został odsłonięty w 2006 r.
Myjak na swoim koncie ma ponad 100 wystaw indywidualnych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Pokazywał swoje prace na indywidualnych wystawach m.in. w Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie (dwukrotnie: w 1993 i 2005), Muzeum im. Lehmbrucka w Duisburgu (1981), Muzeum w Bochum (1989), Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (19932007, 2015), Muzeum Okręgowym w Sandomierzu (2016), Muzeum Jana Pinsla LwowskaNarodowa Galeria Sztuki im. B.G. Woźnickiego (2017), Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2017/2018).
We wrześniu 2005 r. otrzymał najwyższe odznaczenie za zasługi dla kultury – Złoty Medal Gloria Artis. W 2009 r. został członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.
W 2013 r. w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego powstała stała Galeria Rzeźb Adama Myjaka, w której oglądać można 10 rzeźb podarowanych przez autora. W 2014 r. w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach powstała stała Galeria Rzeźb.
Jest twórcą popiersia Krzysztofa Pendereckiego (2013), premiera Tadeusza Mazowieckiego (2014) i autorem medalu Jana Ekiera na zlecenie MKiDN. Artysta został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Międzyzdrojów (2013), Mrągowa (2014), Sandomierza (2016).
W kwietniu 2017 r. otrzymał nagrodę główną w konkursie Wawrzyn Olimpijski 2016 za rzeźbę „Jeździec”; we wrześniu 2019 r. nagrodę specjalną „Dzieło życia” za całokształt dorobku artystycznego, przyznaną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Oprowadzenie z Wojciechem Fibakiem w CSW w Toruniu
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu zaprasza 12 października br., o godzinie 13.00 na oprowadzenie z Wojciechem Fibakiem po wystawie „Nowe pokolenie i
„Nieprzekaz” wystawa rzeźby i fotografii w Galerii Rozruch
Kuratorzy Tomasz Jędrzejewski i Krzysztof Ślachciak z Galerią Rozruch w Poznaniu zapraszają dnia 4 października o godzinie 19.00 na wernisaż rzeźby i fotografii "Nieprzekaz".Na
Wystawa rzeźby w Galerii Polskie Meble w Poznaniu
Galeria Polskie Meble w Poznaniu zaprasza dnia 28 września na wystawę rzeźby „ Intro 1.2”. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace między innymi Joanny Buczak,Anny
Wystawa prac Szymona Brodziaka w Filharmonii w Szczecinie
W ramach festiwalu Muzyka-Design-Forma w przestrzeniach Filharmonii w Szczecinie dnia 3 października o godzinie 19.00 odbędzie się wernisaż prac „ Między światłem a ceniem”
Wystawa prac Joanny Imielskiej w Czeskim Cieszynie
Galeria Puda w Czeskim Cieszynie zaprasza dnia 27 września o godzinie 18.00 na wernisaż prac „Dialogi z przedmiotami/Dialogy s predmety” autorstwa Joanny Imielskiej i
„Na arkuszu malowane” – wystawa prac Anny Foryckiej-Putiatyckiej
Okręgowy Warszawski Związek Polskich Artystów Plastyków zaprasza do swój siedziby w Warszawie dnia 27 września o godzinie 18.30 na wernisaż prac „Na arkuszu malowane”
9. Festiwal Pięknej Książki w Piasecznie
Biblioteka Publiczna w Piasecznie oraz Fundacja „ARKA" im. Józefa Wilkonia serdecznie zapraszają na dziewiątą edycję Festiwalu Pięknej Książki, który odbędzie się 21 września 2024
„Ponieobecność” wystawa prac Jana Berdyszaka
Dyrektor Muzeum Śremskiego zaprasza dnia 22 września o godzinie 16.00 na wernisaż prac „Ponieobecność” autorstwa Jana Berdyszaka. W czasie trwania wydarzenia zostanie zaprezentowana instalacja
Projekt „Hybrydy. Dark Swing” Izabelli Gustowskiej w ramach Malta Festival 2024
W ramach tegorocznej edycji Malta Festival dnia 15 września o godzinie 18.00 w auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej ul. Solna 12 zostanie zaprezentowany projekt"Hybrydy.Dark
Cykliczne wydarzenie mające na celu wsparcie dzieci chorych, potrzebujących pomocy. Akcji towarzyszy Deblowy Turniej Tenisowy połączony z aukcją dzieł artystów plastyków.
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o naszej akcji?
Napisz do nas na adres kontakt@tennisart.pl
© Tennis Art 2023
Created by App n Down - Filip Muzolf