Edycja 2024

Prace Joanny Imielskiej i Piotra C. Kowalskiego na wystawie „Konwersacje 2” w MBWA i Galerii w Ratuszu w Lesznie

MBWA i Galeria w Ratuszu w Lesznie zapraszają dnia 20 października na wystawę „Konwersacje 2. Wielka podróż przez wiele granic, języków i kultur”. Na wystawie prezentowne będą prace między innymi Joanny Imielskiej i Piotra C. Kowalskiego.

Konwersacje 2 – to kontynuacja wystawy, która miała miejsce w Starym Browarze w Poznaniu, 14-30.11.2022 roku. Idea wystawy pozostaje niezmienna, to wielka podróż przez wiele granic, języków i kultur (odniesienie do książki Olgi Tokarczuk Księgi Jakubowe). Dialogi między artystkami/artystami mogą stanowić rozmaitość punktów widzenia, dotyczyć uniwersalnych wartości lub indywidualnego postrzegania rzeczywistości, wspólnej historii, własnej tożsamości. Wystawa kładąc nacisk na wspólne działanie, równocześnie kreśli wielowarstwowy obraz różnorodnych zagadnień. Artystyczne rozmowy toczyły się wokół najbardziej banalnych i jednocześnie najbardziej ważnych tematów: wokół życia, sztuki, historii, teraźniejszości, pamięci, przyjaźni, odpowiedzialności… Naturalnie pojawiły się również odniesienia do wciąż toczącej się wojny w Ukrainie. Powstała kolorowa mozaika, w której dostrzeżemy wielość problemów otaczającego nas świata. Do udziału w wystawie zaproszono artystki i artystów z Polski, Czech, Gruzji, Ukrainy, Niemiec, Włoch, Portugalii, Serbii, Izraela i Indonezji.

 

Konwersacje 2 – wielka podróż przez wiele granic, języków i kultur to jeden z przykładów artystycznych rozmów, w których dialog, poszukiwanie porozumienia jest warunkiem koniecznym do zaistnienia, wykreowania pracy. W pierwszej odsłonie Konwersacji, jej kuratorka Sławomira Chorążyczewska podkreślała wędrówki kulturowe. Pisała: „Ideą wystawy jest spojrzenie na miejsce Polski na mapie Europy Środkowej w kontekście jej sąsiedztwa, sąsiadów, wspólnej historii, tradycji i kultury. Koncepcja wychodzi naprzeciw trwającemu współcześnie dyskursowi na temat aktualnej sytuacji i zmiany perspektywy postrzegania rzeczywistości, spowodowanej sytuacją w Ukrainie.” Dlatego wtedy tak ważne było zaproszenie przez artystkę/artystę z Polski osoby z zagranicy. Obecnie zachowałyśmy zasadę zapraszania konkretnej osoby, jednak kontekst kulturowy chociaż pozostaje istotny, nie jest już najważniejszy, dlatego mamy bardzo różnorodne artystyczne pary, w tym polsko-polskie, czy ukraińsko-ukraińskie. W zawiązanych grupach powstawała jedna wspólna realizacja, albo chociaż wspólny tekst. Prawie we wszystkich przypadkach to się udało. Rozmowy wokół problemu, wymiana indywidualnych doświadczeń, wspólne dociekania i formułowanie myśli stanowią podstawowy element prezentacji. Dlatego tak ważne są wypowiedzi artystów i artystek umieszczone przy poszczególnych realizacjach. Wystawa kładąc nacisk na wspólne działanie, równocześnie kreśli wielowarstwowy obraz różnorodnych zagadnień. Artystyczne rozmowy toczyły się wokół najbardziej banalnych i jednocześnie najbardziej ważnych tematów: wokół życia, sztuki, historii, teraźniejszości, pamięci, przyjaźni, odpowiedzialności… Naturalnie pojawiły się również odniesienia do wciąż toczącej się wojny w Ukrainie. Powstała kolorowa mozaika, w której dostrzeżemy wielość problemów otaczającego nas świata.

Konwersacje 2 to swoiste wypowiadanie świata/światów na nowo. Dzięki pracom i towarzyszącym im słowom, w tym na przykład wiersz Wisławy Szymborskiej, mamy okazję spojrzeć na świat inaczej. Zatem zapraszam oglądajmy i czytajmy ich światy, może wtedy nasz(e) zobaczymy na nowo…

advanced divider

Najnowszeaktualności