Edycja 2024

Koncert z udziałem Szymona Mechlińskiego i Michała Biela w ramach Tennis Art Gala 2023

Zapraszamy na recital barytona Szymona Mechlińskiego i pianisty Michała Biela, który odbędzie się 16 czerwca o godzinie 19.00 w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Szymon Mechliński uzyskał dyplom licencjata i magistra z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Mechlińskiego, prof. Iwony Kowalkowskiej i Gabrieli Klimy-Kściuczyk. Artysta doskonali swoje umiejętności pod kierunkiem Giorgia Zancanari.

Artysta współpracował z Operą Śląską, Filharmonią Śląską, Muzeum Narodowym w Warszawie (Pałac Królikarnia) oraz Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu, gdzie regularnie daje recitale i gdzie można go było usłyszeć w partii Fiorella w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Zegara w Dziecku i czarach Ravela, Niewolnika nr 3 w Czarodziejskim flecie, Księcia w Weselu Figara Mozarta, partii barytonu w Stabat Mater Szymanowskiego i Marcella w Cyganerii Pucciniego.

Wykonał także partie Malatesty w Don Pasquale Donizettiego i Luigiego w Il Bravo Mercadante na festiwalu operowym w Wexford, Foka w Czarodziejce Czajkowskiego w Lionie i Eugeniusza Oniegina w operze tego kompozytora w Theater Dortmund oraz Opera de Toulon, Księcia Yamadori w Madame Butterfly Pucciniego na festiwalu w Glyndebourne, Fritza w Umarłym mieście Korngolda z zespołem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (występy gościnne), Raimbauda w Hrabim Ory Rossiniego na festiwalu operowym w Dorset oraz Marcella w Cyganerii w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

W ostatnim czasie artysta wystąpił także ponownie na Festiwalu Operowym w Wexford (Zasłonięty prorok Stanforda), a także w Operze Liońskiej (Strahlbusch w nowej inscenizacji Irrelohe Schrekera), Nationaltheater w Mannheim (Fillipe Maria Visconti w Beatrice di Tenda Belliniego), Filharmonii Narodowej w Warszawie (Ryx w Casanovie Różyckiego) oraz Operze Wrocławskiej (Dandini w Kopciuszku Rossiniego).

W sezonie 2019/2020 artysta miał mieć swój debiut w mediolańskiej La Scali jako tytułowy Król Roger w operze Szymanowskiego, jednak z powodu pandemi realizacja opery nie doszła do skutku. W kolejnych sezonach wystąpił Operze Szkockiej w Glasgow (Książę w Skąpym rycerzu Rachmaninowa), Teatro de la Maestranza w Sewilli (Guglielmo w Così fan tutte Mozarta) oraz Fińskiej Operze Narodowej (Silvio w Pajacach Leoncavallo).

W sezonie 2021/22 artysta wystąpi ponownie na deskach Fińskiej Opery Narodowej (Silvio w Pajacach), Opery Liońskiej (Strahlbusch w Irrelohe), Opery Wrocławskiej (Ottokar w Wolnym strzelcu Webera i Lescaut w Manon, Marcello w Cyganerii), Teatru Wielkiego – Operze Narodowej (Escamillo w Carmen Bizeta; Gasztold w prapremierze nowo odkrytej opery Henryka Jareckiego Barbara Radziwiłłówna).

W sezonie 2022/23 między innymi będzie go można usłyszeć w Teatro Regio di Parma jako Il Conte di Luna w operze Il Trovatore G. Verdiego, a w maju 2023 roku w Dutch National Opera w Amsterdamie w partii Cecila w operze Maria Stuarda Gaetano Donizettiego.

Michał Biel pianista i korepetytor, ukończył Juilliard School w Nowym Jorku, kształcąc się pod okiem takich pedagogów, jak: Brian Zeger, Margo Garrett, Jonathan Feldman i J.J. Penna. Kształcił się także u Eytana Pessena w Akademii Operowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, oraz Andrzeja Jasińskiego i Grzegorza Biegasa w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Artysta koncertował na estradach najsłynniejszych sal koncertowych świata, takich jak: Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonia Berlińska, Carnegie Hall i Alice Tully Hall w Nowym Jorku, a także podczas recitali w najbardziej prestiżowych teatrach operowych, m.in. w: Oper Frankfurt, Théâtre des Champs-Elysées, Opéra National du Rhin, Opéra National de Bordeaux, Opera de Lille, El Palau de les Arts Reina Sofia w Walencji i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Regularnie współpracuje z kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim, z którym koncertuje na całym świecie, biorąc również udział w prestiżowych festiwalach (m.in.: Verbier Festival, Life Victoria Barcelona oraz Festival de Lacoste Pierre Cardin). Ich występy wielokrotnie transmitowane były między innymi przez: Medici.tv, Arte.tv, BBC Radio 3, TVP Kultura oraz Program 2 Polskiego Radia.

Jako partner amerykańskiego basa, Alexandra Rosena zdobył 2. nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pieśni im. Hugo Wolfa w Stuttgarcie (2018). Obaj artyści są także laureatami Akademii Orsay-Royaumont, której podsumowaniem było ukazanie się płyty “Le Promenoir Des Amants”.

W swoim dorobku konkursowym może poszczycić się wieloma osiągnięciami, m.in. nagrodą dla wyróżniającego się młodego pianisty w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, tytułem najlepszego młodego akompaniatora podczas Le Grand Prix de l’Opéra w Bukareszcie oraz nagrodą za wyróżniający się akompaniament podczas Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach.

Jako pianista-korepetytor współpracował z wokalistami na Wydziale Sztuki Wokalnej w nowojorskiej Juilliard School, Internationale Meistersinger Akademie w Neumarkt, oraz Chautauqua School of Music w Chautauqua. Związany był również z Katedrą Kameralistyki Fortepianowej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 2020 roku artysta jest wykładowcą Akademii Operowej działającej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, gdzie regularnie prowadzi zajęcia dla wokalistów i pianistów.

Do tej pory na rynku ukazały się dwie płyty z udziałem artysty. “Farewells”, nagrana z Jakubem Józefem Orlińskim w technologii Dolby Atmos została nominowana do nagrody “Fryderyki” w kategorii Najlepszy Polski Album Zagranicą. Artysta nagrał również płytę “Kraina” z sopranistką Alexandrą Nowakowski, na której znalazły się pieśni polskich kompozytorów.

advanced divider

Najnowszeaktualności