Edycja 2023

Indywidualne wystawy Zdzisława Nitki i Ryszarda Grzyba w ramach „Nowej ekspresji”

Od 17 lutego do 5 maja w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu będzie można oglądać indywidualne wystawy Zdzisława Nitki i Ryszarda Grzyba, które będą prezentowane w ramach wystawy „Nowa ekspresja”

Zjawisko nazwane Nową ekspresją rozwijało się w Polsce od samego początku lat 80., od narodzin Solidarności i w czasach stanu wojennego, osiągnęło szczyt w latach 1986–87 i do 1989 właściwie się wypaliło, choć jeszcze do 1992 odbywały się ostatnie wystawy. Pod względem formalnym Nowa ekspresja była równorzędnym i równolegle funkcjonującym odłamem transawangardy (określanej we Włoszech nazwą Arte cifra lub La Transavanguardia, w Niemczech Neue Wilde, we Francji Figuration libre, w USA New Image Painting), świętującej w latach 80. sukcesy artystyczne i komercyjne na całym świecie.

Jednak polscy „dzicy” malarze nie mogli funkcjonować w obiegu międzynarodowym z powodu izolacji kraju w czasie stanu wojennego. Dodatkowo, w wyniku ogłoszonego przez środowisko niezależnych artystów bojkotu państwowych sal wystawowych, młodzi dobrowolnie odcięli się od szerokiej publiczności krajowej. Szerzej pokazali swoje prace dopiero w drugiej połowie dekady, stąd częste oskarżenia o wtórność wobec tendencji zachodnich, wysuwane przez partyjnych publicystów.

advanced divider

Najnowszeaktualności

Indywidualne wystawy Zdzisława Nitki i Ryszarda Grzyba w ramach „Nowej ekspresji”