Edycja 2024

Galeria Sztuki w Lesie w Stryszawie prezentowana na wystawie architektonicznej w Koszalinie

Muzeum w Koszalinie oraz SARP oddział Koszalin zapraszają dnia 16 maja o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy architektonicznej „Muzeum – Świątynia czy Agora”.

Na wystawie prezentowana będzie, wśród ośmiu innych obiektów, Galeria Sztuki w Lesie w Stryszawie autorstwa architekta Macieja Jurkowskiego – Lukasa.

Idea / misja

Architekt i designer Maciej Jurkowski-Lukas, pomysłodawca i główny autor Galerii, jest artystą, działającym w różnych obszarach sztuki: architektury, malarstwa i rzeźby, fotografii, scenografii. Pracuje również jako wykładowca. Tak oto opisuje idee, które przyświecały mu podczas planowania Galerii:

W Galerii Sztuki w Lesie widzę szansę połączenia wszystkich życiowych pasji. Jako architekt zajmujący się przede wszystkim sztuką buduję miejsce pracy twórczej, dostępne dla architektów i artystów ( … ). Jako wykładowca architektury zapraszam do wspólnego działania studentów i młodych twórców z uznanymi artystami. Jako artysta tworzę Emocje inspirowane Naturą. Realizuję pomysł stworzenia w Lesie ogólnodostępnej Pracowni i Galerii Artystycznej, łącząc oczywiste ludzkie potrzeby kontaktu ze Sztuką i z Naturą. Integruję Architekturę i Sztukę. Wymarzyłem to miejsce i teraz je tworzę

Cele

Popularyzowanie architektury i promocja sztuki. Stworzenie otwartego warsztatu, w którym architekci będą współpracowali z artystami. Organizowanie wystaw, wykładów, koncertów, spektakli, plenerów, konkursów. Spotkania z utalentowanymi osobami. Promocja i wspieranie młodych twórców (w przyszłości być może także w formie stypendiów).

Idea architektoniczna

Pomysł budowy Galerii w Lesie powstał przed kilku laty. Początkowo miało to być miejsce wystaw na tle natury: lasu, łąki, górskiej rzeki. W czasie pandemii artysta wraz z żoną postanowili jednak opuścić Kraków i przeprowadzić się do Stryszawy. Zamieszkali w starym drewnianym domu, który stał się także ich pracownią. Wtedy pojawił się pomysł na miejsce, w którym można byłoby prowadzić różnorakie działania artystyczne oraz integrujące środowiska twórcze, przebiegające pod wspólnym hasłem: Sztuka w Naturze. Jurkowski-Lukas zaprojektował dwa niewielkie obiekty, w których mieścić się będą Pracownia Artystyczna i Galeria Sztuki. Białe, matowe, monolityczne, nowoczesne w formie bloki mają świadomie korespondować z architekturą chaty i zanurzać się w zieleni lasu. Usytuowane są na stoku w taki sposób, aby nie zasłaniać mieszkańcom widoków gór i wschodów słońca.

W projekcie Galerii ogromne znaczenie ma światło. Ostre południowe słońce rozświetla białe elewacje. Do wnętrza trafia świetlnymi blikami, przez okna zredukowane do wąskich szczelin na poziomie podłogi. Pozbawione otworów ściany służą eksponowaniu dzieł sztuki. W elewacji wschodniej, na pierwszej kondygnacji, w pomieszczeniu pracowni artystycznej zaprojektowane zostało okno na całą długość i wysokość ściany. Umożliwia ono nie tylko równomierne oświetlenie wnętrza, ale także bliski kontakt pracującego artysty z przyrodą. Pozostałe otwory okienne usytuowane są tak, aby umożliwić obserwowanie zjawisk przyrodniczych o różnych porach roku.

Natura – dzika, rządząca się swoimi prawami – zastępuje w tym projekcie ogród. Autor podkreśla, że choć z ogromną precyzją planuje i realizuje każdy detal swojej Galerii, przede wszystkim dba o to, aby przyrodę wokół niej pozostawić nietkniętą.

advanced divider

Najnowszeaktualności